26 Aralık 2011 Pazartesi

Sakız Adası (Chios-Χίος)


Sakız Adası yazımı artık yepyeni internet sitem NEREYE KAÇSAK?'ta okuyabilirsiniz:


http://www.nereyekacsak.com/sakiz-adasi/


Yurtdışı tatili deyince, insanın aklına hep uzaklar, uzun yollar, masraflı harcamalar geliyor ama işin aslı öyle değil. Yanı başımızda birbirinden güzel Yunan adaları var. İzmirli bir gezgin olarak ben zaten Türkiye ya da Yunanistan diye ayırt etmeden, Ege’yi ve Ege kültürünü çok seviyorum. Hayat çok keyifli bu coğrafyada, deniz güzel, insanlar sıcakkanlı, mutlu. Dolayısıyla da, Çeşme’nin hemen karşısında bulunan Yunanistan’ın Sakız Adası’na gitmemem ayıp olurdu.

İlk olarak 2009’un Mart ayında gittim. O zaman Yunan arkadaşlarımda kalmıştım 3-4 gün kadar ve çok keyifli vakit geçirmiştim. Bu sene de Kasım ayında tekrar gittim, hem de iki defa. Önce Kurban Bayramı’nın olduğu haftasonu arkadaşlarımla, sonraki haftasonu da günübirlik olarak annemle.

Bu yazımı da yine bir müzik eşliğinde, dünyaca ünlü Yunan sanatçı Yorgos Dalaras’ın tipik Yunan ezgilerine sahip bu parçası eşliğinde okumanızı istiyorum: To Spiti Mou To Patriko

Yanı başımızda derken haksız mıyım? İşte kapı komşumuz Sakız Adası...

Çeşme ile Sakız Adası’nın uzaklığı sadece 6 km. Zaten her iki taraftan da bakınca, karşıdaki evler bile gözüküyor. Feribotla yol 40 dakika sürüyor. Adının feribot olduğuna bakmayın, İzmir’de Göztepe-Alsancak seferini yapan vapurlardan bile daha küçük. Yol boyunca masmavi Ege Denizi’ni izlemek insanı ayrı bir mutlu ediyor zaten. Üstelik çok da ucuz. Egebirlik’in seferleriyle gidiş-dönüş sadece 9 €. Yani 9 € ödeyerek başka bir ülkeye gidip gelebiliyoruz. Gerçi başka bir ülke dedim ama ilk başta kendinizi başka bir ülkede pek hissetmiyorsunuz. İnsanların tipi, hal ve hareketleri, binalar, ağaçlar, tepeler Türkiye’nin aynısı. İki millet ancak bu kadar benzeyebilir birbirine. Ama maalesef önyargılardan dolayı birbirini tanımıyor iki halk. Tanıyanlar da çok iyi dost oluyorlar zaten.

Seyr-ü seferdeyim! Gidiş-dönüş bileti sadece 9 € olur da ben bu fırsatı kaçırır mıyım? :) Zira 2009 yılında aynı yolculuk için 40 € ödemiştim! :| Kıymetini bilin, bir an önce gidin derim! :) Hemen hemen her gün sabah gidiş, akşam da dönüş seferleri mevcut.

Bu arada gidiş-dönüş bilet fiyatı 9 € dedim ama bir de ödenmesi gereken 15 TL’lik yurtdışı harcı var ki ben buna harc yerine haraç diyorum, daha önceki yazılarımda da belirttiğim gibi dünyada örneği olmayan bir uygulama. Burada Yunan adalarıyla ilgili bir yanlışı da açıklığa kavuşturmak istiyorum. Birçok insan konu hakkında hiç bir bilgil sahibi olmamasına rağmen, kendilerinden emin şekilde Yunan adalarına günübirlik gidişlerde vizeye gereksinim olmadığını iddia ediyorlar. Yok öyle birşey arkadaşlar. Sadece yeşil pasaportlara vize istenmiyor bir de bazı kruvaziyer turlarında. Onun dışında kesinlikle Yunanistan konsolosluklarından 60 € ödeyerek Schengen vizesi alınması gerekiyor. Yunanistan pek zorluk çıkarmıyor vizede. Benim ilk pasaportumda da, yenisinde de ilk vizelerim Yunanistan’dan.

Ve işte liman girişinden Sakız Adası, İngilizcesi’yle Chios (Kios) ya da Yunanca okunuşuyla Hios (Χίος).

2009’da gittiğimde çektiğim bir fotoğraf. Karşıdaki tepeler Çeşme, tepeliklerdeki beyazlıklar da evleri. Memleketi özledikçe deniz kenarına gidip karşıya bakıp özlem giderebilirsiniz. Bu arada bir tüyo vereyim: Sakız Adası’nda Türk operatörleri çekiyor ancak yola çıkmadan önce telefonunuzun ayarlarından operatör seçimini manuele alıp Turkcell, Vodafone TR ya da Avea’yı seçmeniz gerekiyor. 3G internet bile çekiyor hatta. Facebook’ta anında fotoğraflarınızı paylaşabilirsiniz! :))

Herneyse, dönelim Sakız Adası’na. Sakız Adası’nın toplam nüfusu 52 bin. Bu nüfusun 24 bini şehir merkezinde, kalan 28 bini ise köylerde yaşıyor. Ancak buna rağmen şehrin merkezi çok hareketli. Benim İzmir Kordon’un eski halinin küçük bir versiyonu olarak gördüğüm, bu yüzden hep kordonboyu diye bahsettiğim sahil şeridi boyunca uzanan kafeler ve barlar neredeyse günün her saati dolu. Ekonomik kriz var diyorlar ama ben pek öyle bir durum göremedim. Dükkanlar da her zaman olduğu gibi saat 14:00’te kapanıyor, Pazar günleri de hiç açılmıyor. Sadece eğlence mekanları açık oluyor.

Sakız Adası’nın kordonboyu ve benim artistik pozum :D Kordonboyunun asıl adı Λεωφόρος Αιγαίου (Leoforos Egeyu), yani Ege Caddesi.

Ada esnafından, sakızdan yapılmış her türlü ürünü ve çeşit çeşit reçelleri bulabileceğiniz reçelci Rena. Soldaki fotoğraf 2009’da, sağdaki bu sene. Aradaki fark, Rena’nın saçları beyazlamış ve 2010 yılında yeşil pasaportlara vizenin kaldırılmasından sonra, Türk turist sayısında bariz artış olunca, dükkanın vitrinine Türkçe “Reçelci Rena” yazısı eklenmiş! :) Sadece Rena’da değil, bütün dükkanlarda ve restoranlarda Türkçe yazılar, menüler, kartvizitler mevcut artık. Hatta esnaf Türkçe öğrenmeye bile başlamış.

Bu hareketlilikte tabii benim adadaki Yunan arkadaşlarımın da okuduğu Yunanistan’ın Ege Üniversitesi’nin (Πανεπιστήμιο Αιγαίου - Panepistimyo Egeyu) bazı fakültelerinin Sakız Adası’nda bulunmasının da etkisi büyük. Zaten bu son gidişimde, gece gezerken, hangi mekana gittiysek, orada çalışan bir arkadaşıma rastladım. Gece mekanlara gitmeden önce tavernalara gidiliyor. Ama taverna bizim bildiğimiz canlı Yunan buzuki müziği çalınan mekanlar değil, uzo ve meze servisi yapılan lokantalar. Sadece arka planda hafif sesle geleneksel Yunan müziği çalıyor. Hemen mekan isimleri de verelim bahsi geçmişken.

Biz ilk olarak gençlerin bolca takıldığı, 2009 yılında geldiğimde de gittiğim Rakoumel adında bir tavernaya gittik, mezeler eşliğinde uzolarımızı içtik. Şans eseri arkadaşım Yianni orada çalışıyordu ve bize oldukça yardımcı oldu. 10’dan sonra oldukça kalabalık oluyor. Oradan bu aralar adada çok popüler olan, bir diğer arkadaşım Yorgo’nun çalıştığı kordonboyundaki Metropolis adındaki kulübe geçtik. Sonra da hemen yanında bulunan Feadra’ya, orada da Roza çalışıyordu ki çok hoş ve tatlı, Selanikli bir kız kendisi.

Saat sabah 2-3’ten sonra ise bütün ada gençliği Barcode adında ki başka bir kulübe akıyormuş ki biz daha fazla dayanamadığımız için otelimize döndük. Ama bir dahaki sefere mutlaka gideceğim. Bu arada Sakız Adası’nda nereye gidersek bir tanıdığın çıkması da çok güzel bir duygu. Zaten iki günde bile insanlarla hemen kaynaşıp arkadaş olmak mümkün. Artık esnafı bile tanıyorum herkesle sohbet ettiğim için. Zaten her yazımda tavsiye ediyorum, nereye giderseniz gidin mutlaka ama mutlaka yerel halkla sohbet edin, sadece binaları görüp, restoranlarda yemek yeyip dönmeyin. İşin en keyifli yanı insanlarla tanışma kısmı!

Rakoumel’de uzo ve meze keyfi :) Arka planda Yunanca şarkılar... 5 çeşit sıcak-soğuk meze ve içkilerimize kişi başı 12 € ödedik.

Çirkin kadın yoktur, az uzo vardır! Yunan kızlara çirkin derler bir de. Güzelleri çok güzeller bence ve oldukça dişiler! Misal, resimdeki Stella, gönlüm kaldı onda. Alın size adaya tekrar gitmek için bir sebep daha :)

Bu da 2009’da Yunanlı arkadaşlarımla gittiğim, taş bir binada yer alan adını bilmediğim taverna. Ortam ve lezzet olarak en çok burayı beğenmiştim ama maalesef kapanmış. :(

Yunanlar zaten dediğim gibi çok sıcakkanlılar. Özellikle Sakız Adası’nda yaşayanlar. Sakız Adası’nı bu kadar çok seviyorum çünkü hem Yunanistan’ın en doğusunda bulunduğu için turistik bir ada değil, hem de insanlar çok doğal. Eskiden nasıl yaşıyorlarsa hala öyle yaşıyorlar. Tıpkı bizdeki gibi kahvelerde çay, kahve içip tavla oynayan amcalar da görebilirsiniz, kırsal kesimlere gidince çobanlar da, birşeyler ikram etmek isteyen teyzeler de, bir soru sorduğunuzda yardımcı olmak için can atan insanlar da, süslenip püslenip gezen güzel ya da çirkin kızlar da ve hatta tıpkı bizdeki gibi apaçiler de. :) Biz Türkler’i de çok seviyorlar. Özellikle de yaşlı insanlar. Ama tabii arada sohbetler geçince, karşılıklı olarak espriyle karışık eğlenceli tarihi atışmalar da olmuyor değil! :)

2009 yılında gittiğimde, kaldığım evin hemen yanında bulunan bakkal. Neden koydum bu resmi? Çünkü hem bizim bakkallara çok benziyor, hem de bakkalın sahibi 80 küsür yaşındaki İngilizce bilmeyen Yunan amca, ben “Smirna”, “Turkika” filan deyince Türk olduğumu anladı ve bana kalan günler boyunca herşeyi indirimli fiyattan verdi. Eğer hala hayattaysa Allah uzun ömürler versin.

Bu da yine ilk gidişimde, Yunanlı arkadaşlarımın arkadaşlarıyla yaptığım halı saha maçı sonrası bir fotoğraf. Tiplere bakarsanız, Yunan olduklarını söylemesem, kesin Türk sanırdınız hepsini.

Biraz Sakız Adası’nın tarihinden de bahsetmek lazım. Sırasıyla İyonlular, Makedonyalılar, Romalılar, Bizanslılar ve Cenevizliler tarafından yönetilen ada nihayet 1566 yılında Osmanlılar tarafından alınmış ve 1912 yılında bağımsızlığını kazanana kadar Osmanlı hakimiyeti altında yaşamış. Adalı Rumlar, Osmanlı yönetimi altında, kendi hallerinde deniz ticareti ve sakızcılık ile uğraşıyor, refah içinde yaşıyor ve çok ağır olmayan vergilerle neredeyse özerk bir statüde hayatlarını sürdürüyorlarmış.

Ancak Yunanistan’ın 1822 yılında bağımsızlığını ilan etmesiyle birlikte birçok Ege adasında Osmanlılar’a karşı ayaklanmalar başlamış. Sakızlı halkın büyük bir kısmı Osmanlı yönetiminden memnunken, Sisamlı (Samos) Rum gemicilerin adaya gelip adadaki camileri yakıp Türklere saldırarak Sakızlıları Türklere karşı galeyana getirmeye çabalamışlar. Sakız halkının Türkler’e yapılan saldırılara tepki göstermemesi üzerine Osmanlı Devleti, Avrupa’da büyük yankı uyandıracak bir kararla Sakız Adası’na tarihinde olmadığı bir biçimde müdahale etmiş. O dönemde 100 bin civarında kişinin yaşadığı Sakız Adası’nın nüfusunu 2 bin kişiye düşüren olaylar esnasında 42 bin kişi asılmış, 50 bin kişi de Kuzey Afrika ve İzmir’e sürgün edilmiş. Adanın genelindeki tüm evler ateşe verilmiş, sakız tarlaları tuzlanmış. Tarım alanları yok edilerek yaşam hakkı tanınmamış. Tüm bu olaylar yaşanırken, sakız ticaretiyle uğraşan yerleşik zenginlerden sadece 2 bin dolayında kişi adada bırakılmış.

Çok üzücü bir olay... Bizim kaynaklarımızda bu konuyla ilgili pek bir bilgi yok. O yüzden biraz onların bakışıyla anlatmış gibi oldum olayları. Ama bazen tarihimizdeki kötü olaylarla da yüzleşmemiz gerekiyor. Ben yine de bu konuda hiç sohbet etmedim ada halkıyla... Zaten Türkler’i seviyorlar dediğim gibi. Önemli olan zaten dostluğun, kardeşliğin bugün de devam etmesi...

Neyse, tarihteki üzücü olayları geçip, son gidişimde adada neler yaptık ona dönelim. Adanın şehir merkezi çok küçük. Sokaklarında kaybolmak keyifli oluyor. Eğer haftasonu iki günlüğüne gidiyorsanız, en mantıklısı Cumartesi dükkanlar da açıkken şehrin içini gezmek, bilmeden ara sokaklara dalmak, alışveriş yapmak, sonrasında ise kordonboyundaki kafelerde, restoranlarda keyif yapmak. Ertesi gün de adanın etrafını dolaşmak.

Adanın Osmanlı döneminden kalma kütüphane binası ve mavi beyaz Yunan bağrağı.

Rum mimarisine bayılıyorum. Yine 2009’da, adanın sokaklarında kaybolduğumda çektiğim bir resim. Zira hayalimde küçüklüğümden beri tam da böyle beyaz renkli, iki katlı, mavi pencere ve kapıları olan, kendine ait küçük bir bahçesi ve terası olan bir evde yaşamak var...

Kordonboyunda keyif... Hava biz gittiğimizde güzeldi, öğlen oturabildik dışarda ama resimde görüdüğünüz gibi akşamüstü hava serinleyince herkes içerilere geçiyor. Burası benim dekorunu en beğendiğim restoran-kafelerden biri olan, sahil şeridinin tam ortasında yer alan Το Τσίκουδο (To Çikudo).

Bu da To Çikudo’nun içinden, Çeşme’ye nazır manzara. Elinizde biranız, yanında isterseniz ahtapot, karides veya kalamarınız ve yanında salatanız, arka planda yine Yunan müzikleri... Keyif, huzur... Yemeklerin lezzetini sorarsanız, çok iyi diyemem ama fena değil. Ana yemek, içki ve salataya kişi başı 13 € ödedik. Bu arada belirtmekte fayda var, restoran ve kafelerin çoğunda kredi kartı geçmiyor.

Ben bir arkadaşımla gittim Sakız’a ama yolda iki arkadaşımızla daha karşılaştık. Dolayısıyla hep birlikte vakit geçirdik. Aklımızda araba kiralayıp adanın köylerine gitmek varken, onların teşvikiyle motor kiralamaya karar verdik. Bu arada motor kiralayabilmek için mutlaka motor ehliyetinizin olması gerekiyor. Biz dört kişiydik, iki kişinin vardı ehliyeti neyse ki! :)

Adanın sakız üretimi yapılan güneyindeki ortaçağdan kalma Pirgi ve Mesta köylerine gitmeye karar verdik. Benim bindiğim motoru kullanacak arkadaşın kız olmasından dolayı öncelikle istemedim ancak sonradan ne kadar yanıldığımı anladım. Çılgın bir arkadaş olduğu için dül dül diye adlandırdığımız, zar zor giden, göstergeleri bile çalışmayan motoru çok iyi kullandı. Motorla giderken insanın yüzüne vuran rüzgar, onun tetiklediği özgürlük hissi tarif bile edilemez. Bu yüzden olsa gerek Ege Denizi, dağlar, küçük, şirin Rum evleri, daha yükseklerde yeşilin her tonunun bulunduğu ormanla kaplı manzaralarla süslü, bizden başka aracın de pek olmadı bol virajlı yol boyunca kötü sesimizle bağıra bağıra şarkılar da söyledik. Sırf bu yüzden, Sakız Adası’na tekrar geldiğimde veya diğer Yunan adalarında motorla gezebilmek için motor ehliyeti almaya karar verdim en kısa zamanda. Özgürlük hissini veren ne varsa, seyahat olur, motorla gezmek olur, hemen bağımlılık yapıyor bende nedense.

Motorcu gençlik yollarda. Keyfe gel! :)))

Bizim düldül ve ben. Göstergeleri bile çalışmıyordu, dağlara kamplumbağa hızıyla çıktı ama bizi sorunsuz her yere götürdü. Chios Rent a Car’dan günlük 10 €’ya kiraladık. Depoyu doldurmak ta 6 € civarı ama tabii bizimkinin göstergeleri çalışmadığı için fulledik mi bilemiyoruz! :) Araba kiralamak da günlük 25 €’dan başlıyor ama tabii yazın daha pahalı olabilir. Ben motor ehliyetiniz varsa kesinlikle motor kiralamanızı tavsiye ederim, tabii güvenli kullanmak şartıyla! :)

Neyse, köylere dönelim. Hem Mesta hem de Pirgi için yola çıktık ama arkadaşlarımızın motoru Pirgi’de bozulunca Mesta’ya gidemeden dönmek durumunda kaldık! :) Ama Pirgi’yi bile görmek yetti. Daracık sokaklı, ikişer katlı taş evlerden oluşan bu köy Yunanistan’da başka hiçbir yerde bulunmayan bir mirariye sahip. Evlerin dış cevheleri geometrik şekillerdeki mozaiklerle süslenmiş. Sanırım gördüğüm en güzel köylerden biriydi ve diğer turistik yerlerin aksine gibi doğallığından da birşey kaybetmemiş. Halkı çok canayakın. Sırf merkeze 22 km uzaklıktaki bu köyü görmek için bile gidilebilir Sakız Adası’na.

Pirgi’nin geometrik şekillerdeki mozaiklerle kaplanmış evleri ve dar sokakları. Bu arada köyün çocuklarının da bizim çocuklardan hiç bir farkı yok hem tip hem de hal hareket olarak.

Sakız işleyen bir teyze. Efsane bir fotoğraf oldu bu telefonumla çekmeme rağmen. Gerçi bütün resimleri telefonla çektim. Artık yeni bir makine almanın zamanı geldi! Nikon, Canon, duyun sesimi! :) Bu arada sakız ağacı neye benziyor gitmeden önce bilmediğimiz için yol boyunca sakız ağaçlarını gördüysek bile farkedemedik. Size tavsiyem, gitmeden önce Google’dan bakmanız.

Yine çok güzel bir sokak. Bu yaşlı amca da orada oturuyordu, Türkçe gittim, “Amca benimle konuşuyormuş gibi poz verir misin?” dedim ama adam sanki anladı, bana 10 dakika boyunca Yunanca anlattı da anlattı, ne anlattıysa artık. :) Bu arada size tavsiyem, insanlara sokaklarda Yunanca selam anlamına gelen “yasas” ya da “yasu” diyerek selam verin, çok mutlu oluyorlar ve anlamasanız da Yunanca sohbet etmeye başlıyorlar. Arkadaşlarımdan biri Yunanca konuşabildiği için biz şanslıydık, İngilizce bilmeyen köy halkıyla az da olsa konuşma fırsatını yakaladık.

Merkeze dönüşte mola verdiğimiz bir plaj.

Ertesi gün de adanın batısındaki tepelerde bulunan, bizim Fethiye’deki Kaleköy’ün benzeri olan “aşılmaz” anlamındaki terkedilmiş Anavatos köyüne gitmek üzere yola çıktık. Çıktık ama bizim düldüle güvenemeyince adanın tam orda noktasında bulunan, nerdeyse 1000 yıllık Nea Moni manastırını görüp geri döndük. Önceki gün motora başta binmek istemeyen ben ısrarla devam etmek istedim ama arkadaşım korktu bu sefer. Yol boyunca her virajda manzara ayrı bir güzeldi. Zaten sürekli molalar verdik. Birçok yerde de karşımıza aniden keçiler ve çobanları çıktı karşımıza. Bizden başka araç da pek yoktu.

Nea Moni’ye giderken yolda belirli aralıklarla bu beyaz, tepesinde hac bulunan, ne olduğunu anlamadığım mermer yapılardan vardı, muhtemelen dua etmek için olsa gerek. Önünde de poz verdik ama inşallah kötü bir şey değildir! :)

Dağdaki yabani atlar. Tepmesinler diye ancak uzaktan çekebildim fotoğraflarını! :) Aşağıdaki Ege Denizi ve karşıdan görünen Çeşme’nin tepelerine bakarsanız ne kadar yükseklere çıktığımızı anlayabilirsiniz.

Nea Moni manastırının yanındaki taş evlerden biri. Malum böyle kapı pencere görünce, poz vermeden edemiyorum! :)

Bu arada Nea Moni’den dönüşte, merkezde başımıza gelen şaka gibi olayı anlatmadan da edemeyeceğim. Malum Pazar günü dükkanlar da kapalı olduğu için sokaklar boş oluyor. Biz de motoru teslim etmeden önce şehrin içindeki boş sokaklarda boş boş gezinelim dedik ki adada küme halinde dolaşan köpek gruplarından birine rastladık. Derken havlayarak peşimizden koşmaya başladılar ve bir tanesi hop bacağımı ısırdı. Haliyle dengemi kaybettim, motor sallandı, arkadaşım da “köpek ısırdı” diye şaka yapıyorum sanıp, “az daha düşecektik” diye bana kızdı. Kırk yıl düşünsem aklıma gelmezdi heralde hareket eden motordan köpeğin gelip bacağımı ısıracağı. Allah’tan ısırdı ve bıraktı da bir şey olmadı. Kendi kendimize bayağı bir güldük. Siz siz olun, dikkat edin köpeklere.

Gelelim Sakız Adası’nda nerede konakladığımıza. Biz feribottan inince limana sadece 200 metre mesafedeki Aegean Sea Rooms & Suites’de kaldık ki kesinlikle tavsiye ederim. Bütün kordonboyunu gören deniz manzaralı odamıza booking.com aracılığıyla 49 € ödedik, yani kişi başı sadece 24,5 €. Ama otelin sahibi Thanasis’le sizler için konuştum, eğer rezervasyonu direkt onun mail adresinden (anax3@otenet.gr) yapıp mailinizde benim blogumun linkini verirseniz, indirim yapacak ve 40 €’dan verecek odaları! :)

İşte Aegean Sea Rooms & Suites. Hemen üzerimdeki balkon, bizim kaldığımız odanın balkonu.

Bu da balkonumuzdan bayram sabahı manzarası. Böyle bir manzaraya uyanmak paha biçilemez. Nasıl bir huzur veriyor insana anlatamam. Zaten heralde yarım saatten fazla hiçbir şey yapmadan, manzaraya bakarak, öylece oturdum. Bayram sabahı aile büyüklerimle çok keyifli bir sesle buradan telefonlaştım. Rezervasyon yaptırıken ön taraftan deniz manzaralı oda istediğinizi mutlaka belirtin bence. Zira arka taraftaki odaların manzarası bu kadar iyi değil.

Ben Sakız Adası’na doyamadım. Bundan sonra İzmir’e her gidişimde, eğer halihazırda Schengen vizem de varsa, Sakız’a da mutlaka geçeceğim. Ama asıl yaza doğru 5-6 kişilik arkadaş grubuyla gidip, 3-4 gün kalıp hem adanın kuzeyi ve güneyindeki bütün köyleri gezmek, hem de dünyanın en güzel plajalarına sahip olduğunu düşündüğüm Çeşme’dekine benzer beyaz kumlu, turkuaz mavi plajlarını keşfetmek istiyorum. Size de İzmir ya da Çeşme’ye yolunuz düşerse, her sokağı bir Alaçatı olan Sakız Adası’na da mutlaka gitmenizi öneririm. Ya da benim Nisan-Mayıs gibi yapmaya başlamayı planladığım iki günlük haftasonu turlarına katılabilirsiniz. :)

Paylaş

149 yorum:

Adsız dedi ki...

merhabalar nasıl alabileceğiz vizeyi

Carpe Diem dedi ki...

vizden bahsettiğim kısımda, kırmızıyla belirtilen "yunanistan konsolosluklarından" yazısına tıklarsanız, istanbul'daki yunanistan başkonsolosluğu'nun internet sitesine yönlendirecek sizi. orada belirtilen telefondan randevu aldıktan sonra randevu gününde belirtilen belgelerle giderseniz, vizenizi ertesi gün alabilirsiniz. istanbul dışında ankara'daki büyükelçilik veya izmir'deki konsolosluktan da alabilirsiniz vizenizi.

Adsız dedi ki...

oradan atınaya gemıyle arabayla geçılebilrmi

Carpe Diem dedi ki...

evet mümkün. zaten sahil boyunca birçok turizm acentesi var sakız'dan atina'ya gemiler için bilet satışı yapan. oralardan biletinizi alabilirsiniz.

ya da hellenic seaways'in internet sitesinden de biletlerinizi alabilirsiniz. atina için pire'yi (pireaus) seçmeniz gerekiyor.

adresi: www.hellenicseaways.gr

Adsız dedi ki...

O bakkal hâlâ yaşıyor. İngilizce bilmez ama fransızcası iyi :)

Carpe Diem dedi ki...

nereden biliyorsunuz? :)

Adsız dedi ki...

Dün konuştuk :)

Tan Bayir dedi ki...

Merhaba

Çeşmeden çıkış Yol,yurt dışı Haraç , 1 gece konaklama , yemek içmek , çevreyi gezmek için belki motor kiralamak +/- 1 kişi kaça çıkarız bu günlerde ? Yoksa Çeşmede 1 gece konaklama akşam bar sabah tekne turu ye iç , dahamı uzuz olur yoksa sakızmı hada ucuz olur? Bilgilendirmeniz ricası ile
Bu arada blog,unu çok begendim eline sağlık teşekkürler

Carpe Diem dedi ki...

selamlar. yaz sezonunda sakız'a gidiş dönüş 20 euro, benim kaldığım otelde 2 kişilik oda 70 euro civarı. yeme-içme fiyatları çeşme'nin ayarında veya daha ucuz. buna yurtdışı haraç ve vize ücreti de eklenince tabii ki çeşme daha ekonomik oluyor.

çeşme'yi ben çok seviyorum, ama tabii sakız'ın da havası başka. sonuçta yakın da olsa yurtdışına çıkmış oluyorsunuz. size kalmış tamamen...

Adsız dedi ki...

Bu yazı çok hoş olmuş. Sakız'ı çok severiz ve fırsat buldukça gideriz. Adada olan festival, yerel panayır gibi toplu kutlamaların olduğu bir adres biliyor musunuz?

anyonaseyo dedi ki...

merhabalar. bildiğim kadarıyla özellikle yaz boyunca her köyün bir festivali oluyor ama detaylarıyla ilgili çok bilgi sahibi değilim maalesef...

Adsız dedi ki...

Merhaba,

oncelikle sizi tebrik etmek istiyorum gezi notlarınızı bizler gibi Sakız adası'na gitmeyi düşünenlerle paylaştığınız ve detaylara yer verdiğiniz için...
Kısmetse bizde Eylül ayında gitmeyi planlıyoruz, gemi saatleri ve oteli ayarlayacağız.
Size bir sorum olacak; denize girmek için plajlar merkeze uzak mı? Araba kiralamak dışında minibus gibi ulaşım araçları var mı?
Bir de Türk operatorleri hala Sakız'da cekiyor mu:) ?

Teşekkürler

anyonaseyo dedi ki...

selamlar. evet, plajlar şehir merkezine çok yakın değil. plajlara ulaşım için toplu taşıma mutlaka vardır ama çok sık olduğunu sanmıyorum. zaten hemen herkeste motor var adada. operatörler de mutlaka çekiyordur hala! şimdiden iyi yolculuklar... :)

Adsız dedi ki...

merhaba! çok teşekkürler bu güzel yazıyı paylaştığınız için.ben de haftaya 10 günlüğüne gidiyorum sakız'a.umarım sizin kadar keyif alabilirim :)

Hale Nur dedi ki...

elinize sağlık öncelikle çok güzel bir yazı olmuş..
otelin adını yazmış mıydnız kaçırdım mı? ben de midilliden başlayacaüım adaları gezmeye.. ordan sakız a geçmeyi düşünüyorum.. otelin adını söyelrseniz süper olur..
tesekkur ederim..
Hale

anyonaseyo dedi ki...

merhabalar. yazının en sonunda otelin adı yazılı kırmızıyla: aegean sea rooms&suits. eğer üzerine tıklarsanız, sizi direk sayfasına yönlendirir. mail atarken benim blogumdan da bahsederseniz, indirim yapacaktır size. iyi yolculuklar şimdiden... :)

Adsız dedi ki...

Yazınızı okurken çok keyif aldım. Bizde gunubirlik çeşmeden gezmeye gitmeyi düşünüyoruz. Umarm sizin kadar keyif alırız.

Hale Nur dedi ki...

evet gördüm :)
çok teşekkürler umarım bizim yolculugumuz da en az sizinkisi kadar keyifli geçer..

Levkem dedi ki...

Merhaba.

Daha önce Ertürk aracılığı ile gitmiştim. Sizin önereceğiniz başka şirket var mı ? Ayrıca daha ucuza kalınabilecek pansiyon v.s. var mıdır ?

Teşekkürler.

anyonaseyo dedi ki...

@adsız @hale nur: iyi yolculuklar :)

@levkem: merhabalar. ben egebirlik ile gittim, yazıda da belirttim zaten. ilk gittiğimde ertürk ile gitmiştim ama o daha pahalı sanırım. pansiyon da mutlaka vardır diye düşünüyorum. kordon'daki feadra diye mekandan bahsetmiştim. onun hemen üstünde aynı isimde bir pansiyon vardı sanırım.

Adsız dedi ki...

merhabalar, bilgileriniz için teşekkürler.
günibirlik gidiş dönüş için pasaport olması şart değil tc kimlikle de gidilebiliyor diye duymuştum. bu konu hakkında bir fikriniz var mı?

anyonaseyo dedi ki...

merhaba. yanlış duymuşsunuz! :) pasaport ve vize mutlaka gerekiyor. sadece gümrük kapılarından hızlı vize verilmeye başlandı. o da 30 eylül'e kadar...

Adsız dedi ki...

tamam,teşekkür ederim=))

mehmet turhan onat dedi ki...

Merhaba,
Bu maili size çeşmeden gönderiyoruz.ailece sakız adasında 1 veya 2 gece kalmak için önerilerinize ihtiyacımız var. toplam 4 kişiyiz.yol ücreti 20 euro.vize problemimiz yok.ilaveten iletişimi nasıl kuruyoruz. Ingilizce sorun değil.
Teşekkürler.

anyonaseyo dedi ki...

merhabalar. ben yazıda da bahsettiğim, aegean sea rooms & suits'de kaldım. size de orayı tavsiye ederim. mail adresi anax@otenet.gr ... şimdiden iyi yolculuklar...

Adsız dedi ki...

Bende bayramdan sonra egede tatile gitcem ordanda günübirlik yunan adalarına geçerim diye pasaport çıkarttım. Ama vizesiz zannediyordum, vize gerektiğini öğrendim ve yıkıldım resmen astarı kılıfından pahalıya gelicek neredeyse..

baris ekinci dedi ki...

Pasaportla çeşmeden gunuburlik vize alınıp gecebiliyormuyuz

baris ekinci dedi ki...

Eylul 9 da 4 kisi gitmek istiyoruz çeşmeden gunü birlik gecebiliyormuyuz sadece pasaport ile?

anyonaseyo dedi ki...

@adsız: maalesef öyle. vize ücreti kapıda da alınsa 60 euro. üstelik tek girişlik ve 15 günlük veriyorlar. o yüzden konsolosluktan önceden ve çok girişli almak daha mantıklı.

@barış: merhaba barış. gitmeden 48 saat önce feribot firmasına pasaportunuzu ve 2 adet biyometrik pasaportunuzu vermeniz gerekiyor. tabii bir de vize ücreti olan 60 euro'yu. tavsiyem vizenizi önceden almanız...

ibrahim dedi ki...

Gercekten cok keyifli ve bilgilendirici bir yazi olmus, ellerinize saglik. Sayenizde bizde " Aegean Sea" otelde kaldik ( cift kisilik deniz manzarali oda: 60€/gecelik ). Mr. Tanasis, cok yardimsever ve guleryuzlu bir arkadas. Ayrica 3 gunluk araba kiralamak icin ( Hundai Getz ) 75€ odedik. Sakiz'a gelmeye mutlaka deger. Buradan Atina veya Midilli'ye de feribotla gecebilirsiniz.

anyonaseyo dedi ki...

merhabalar. keyifli vakit geçirmenize sevindim.

Mustafa özdemir dedi ki...

çok teşekkürler gerçekten faydalı bir blog olmuş ... emeğine sağlık bende 22 eylülde gideceğim ve motor ehliyetimde var ..

anyonaseyo dedi ki...

teşekkür ederim. size de şimdiden iyi yolculuklar...

Adsız dedi ki...

Merhabalar
Yazınız çok samimi ve açıklayıcı teşekkür ederiz.
Biz hafta sonu 3 arkadaş Sakız adasına gidicez pasaport ve vize işlemlerini hallettik ama adayla ilgili cahilliğimizi kendi olanaklarımızla tamamlayamadık. Cevaplarsanız sevineceğim bir kaç sorumuz var.İki günlüğüne gidiyoruz ve bu sürede öcelikli görmemiz gerekenler konusunda kararsızız. Adanın ayrıntılı bir haritasını bulamadık, ihtiyacımız olr mu, sora sora Bağdat bulunur mu. Motor ehliyetimiz yok araba kiralamayı düşünüyoruz bildiğiniz bir acenta var mı( ucuzundan:) teşekkürler

zeynep ebru dökmen dedi ki...

merhaba
fotolardan birine yazdığın yorumda yollarda ki mermer haclı dua yerlerinden bahsetmişsin.Bu sene
lesvos adasına gittigimde öğrendiğime göre o dua yerlerinde trafik kazası olmuş ve ölenlerin fotolarıyla birlikte insanlara ders olsun diye yerler yapılmış benim gördüklerimde kimi büyükte aileler ölmüştü kimi ise tek kişilik kücük dua yerleriydi.

anyonaseyo dedi ki...

@adsız: merhaba. öncelikle kesinlikle pirgi ve mesta'yı görmeniz lazım. ama çok planlı olmamak en güzeli. benim gittiğim tek plaj merkezin kuzeyine doğru olan glari beach idi. küçük ama mükemmel bir denizi olan bir plaj. kesinlikle tavsiye ederim. araba kiraları da hemen hemen her yerde aynı. sıkı pazarlık yapın.

@zeynep ebru dökmen: evet, ben de sonradan öğrendim bu bilgiyi. teşekkürler.

İLKESONG dedi ki...

Merhaba bir kaç gün sonra ben de gidiyorum sakız'a. Hatta aynı otelde kalacağım. Sormak istediğim, otelde hiç türkçe bilen birileri var mı? :)

anyonaseyo dedi ki...

merhaba. benim bildiğim yok ama belki az da olsa türkçe kelimeleri öğrenmişlerdir... :)

İLKESONG dedi ki...

Peki çeşmeden feribotla sakıza geçtiğimizde, oradan vize almamız mümkün olabiliyor mu? Yoksa vizeyi buradan mı çıkartmamız gerekiyor? bu konuda da bilgilendirirseniz sevinirim :) Bu arada blogunuza bayıldım.

anyonaseyo dedi ki...

teşekkür ederim. vizeyi gitmeden önce almak gerekiyor. kapıda vize uygulaması da var ama onun için bile, en az 48 saat önceden, feribot firmasına pasaportunuzu ve 2 adet fotoğrafınızı bırakmanız gerekiyor...

ecem kor dedi ki...

1 ay önce gittiğimde rena turkce gorenmeye başlamıştı. Pirgi’de fotoğrafını çektiğin sakız temizleyen teyze hala aynı yerde sakız temizliyordu, 2005 yılında gittiğimde de aynı yerdeydi :). Nea Moni’ye giderken yolda bulunan beyaz anıt gibi yapıların anlamına gelince, dikkat ettiysen virajlarda olur genelde. Adanın yolları dar ve virajlı olduğu için kaza çok olurmuş. Orada kaza yapan ve hayatını kaybeden kişi için yapılırmış o yapılar. Akşam olmaya yakın siyah giyinen teyzeler (genelde yaşlılar yada eşi ölen teyzeler siyah giyer) oraya gidip mum yakarlar. Amaç hem ölen yakınları ışıksız kalmasın, hem de akşam viraj farkedilsin kaza yaşanmasın. Daha 1 ay oldu gideli ama çok özledim. En iyisi bu Cuma yine gidip greek salad, kalamari, uzo keyfi yapıp, akşam sabuka içip, ertesi gün döneyim

Adsız dedi ki...

Yorumlarinizi okurken bende birkac sey aktarmak istedim...Adada mutlaka ve mutlaka görülmesi gereken yer Mesta sehridir...Burasi kale seklinde bir yerlesim birimi...sehre arabayla giremiyorsunuz...arabalar sehrin disinda park ediliyor.sehre sadece 3 kapidan girilebiliyor..Inanilmaz bir mimari..Medieval Castle adli otelde kaldik.Bu Otel,kalenin icindeki degisik sokaklara serpistirilmis tek odali,asma katli veya suit hepside tas evlerden olsuyordu.Üst kati yatak odali olanindan sectim.Ayrica cookta temizdi..Geceligine 60 euro verdik.Ama kesinlikle hakediyordu bu parayi..... Ikinci olarak gidilmesi gereken yer ise Karfas...Chiostan güneye dogru yaklasik 15 dakikalik bir araba yolculugundan sonra...Adanin en güzel plajina geliyorsunuz.KARFAS`a... Sahil ve denizin ici tamamen kum.Plaja sifir oteller ve pansiyonlar var.Ben Villa tipi bir pansiyona geceligine 30 euro vererek kaldim.(2 kisi)Direkt Cesmeye bakarak deniz keyfi...Güzeldi...Son olarak ta ;diger arkadaslarda bahsetmis gerci ama ..Ben bi kez daha soyleyeyim.Türk oldugunuzu söylemekten asla cekinmeyin.Tüm ada halkinda türklere karsi inanilmaz bi sekilde sevgi saygi ve hayranlik var...Gideceklere simdiden iyi tatiller dilerim...

anyonaseyo dedi ki...

@ecem kor: demekki sadece ben değilmişim sakız adası'nı bu kadar seven. :) ben de en kısa zamanda tekrar gitmek istiyorum, mümkünse aralık'ta :) viraj olayını da sonradan öğrendim...

anyonaseyo dedi ki...

@adsız: tavsiyeler için teşekkürler. gelecek yaz karfas'a mutlaka uğrayacağım! :) mesta'ya da hala gitmedim maalesef... orası da listemde... :)

Adsız dedi ki...

bu faydalı bilgiler için çok teşekkürler.
sertaççım , aybükecimmm bizi güzel bir tatil bekliyor.
gezgin...

anyonaseyo dedi ki...

beğenmenize sevindim. sizlere iyi yolculuklar dilerim şimdiden...

Adsız dedi ki...

Çok güzel ve sevimli bir gezi yazısı olmuş.İlk fırsatta gitmek istediğimi anladım,Sakiz Adası'na.Teşekkürler...

anyonaseyo dedi ki...

teşekkür ederim. umarım en kısa zamanda gidebilirsiniz...

Murat Alipasa dedi ki...

yazınız için teşekürler gittigimde faydası çok olacak

anyonaseyo dedi ki...

beğenmenize sevindim. şimdiden iyi yolculuklar...

Adsız dedi ki...

Merhaba, araba veya motor kiralamadan köylere ulaşım var mı acaba? Araba kullanmayı çok iyi bilmiyorum, motor hiç bilmiyorum :) ama köyleri de gezip görmek isterim gidince, öneriniz nedir?

anyonaseyo dedi ki...

merhabalar. maalesef başka türlü ulaşım yok. araba ya da motor kullanmayı bilen biriyle gitmeniz lazım :) ya da çeşme'den düzenlenen turlarla...

Adsız dedi ki...

öneri ve bilgiler çok güzel...paylaşımlarınız için teşekkürler.

anyonaseyo dedi ki...

rica ederim. beğenmenize sevindim...

Adsız dedi ki...

sakız adasında sık sık görülen tepesinde haç olan yol kenarlarındaki o ilginç yerlerin önce ben de dua etmek için olduğunu düşünmüştüm ama sonra yunan bir arkadaşıma sorduğumda ne olduklarını şoka girdim! orada ve tam o noktada ölenlerin aileleri,onların anısına yaptırıyormuş.ve genellikle de otobüs kazalarıymış.ilk gittiğimde polis uyarmıştı beni otobüslere binmemem konusunda,araba kirala daha güvenli olur demişti :) küçük bir ''anı'' bırakmadan döndüm sağ salim :)

gezdimania dedi ki...

evet, ben de öğrendim sonradan sebebini. otobüs de pek yok zaten sakız'da. gezmek için en iyi yol motor ya da araba kiralamak. :)

Adsız dedi ki...

Yıldönümümüz için yaklaşık 1 aydır yunan adaları turu planlıyoruz eşimle ve sizin sayfanızdan daha yararlı bir site bulamadım, emek verdiğiniz için teşekkürler. Sakıza feribotla geçiyoruz, vizemiz hazır. 2 gece orada konaklamayı ve daha sonra diğer adalar geçmeyi planlıyoruz, bütçemiz ve vaktimiz yettiği kadar adaları gezmek istiyoruz. Mesafeler uzak olsa da, bir geceyi feribotta geçirsek de Atina'ya da 1 geceliğine geçmeyi planlıyoruz fakat rota konusunda sıkıntı ve endişelerimiz mevcut. Sakız hakkında gerekli tüm bilgileri vermişsiniz, eğer bir bilginiz varsa Sakız'dan sonra gidilebilecek yerler konusunda (nerelere feribot var) bilgi verebilirseniz sevinirim.

gezdimania dedi ki...

merhabalar. sakız adası'ndan çok az adaya feribot. daha çok, midilli gibi daha yakın adalara. ama atina'ya feribot var. atina'dan da mikonos, santorini gibi adalara geçebilirsiniz. daha detaylı arama yapmak isterseniz, aşağıda linkini verdiğim sitedeki tüm denizyolu firmalarının sitelerine tek tek girip, sakız adası'ndan diğer adalara ve diğer adaların kendi aralarındaki bağlantılara bakabilirsiniz. iyi yolculuklar. yıldönümünüzü de şimdiden kutlarım! :)

ANIL ŞEKER dedi ki...

Merhaba blog muhtesem olmus. Sakiza gitmeyi zaten istiyordum ama simdi daha da heveslendim. Anladigim kadariyla yesil pasaporta vize yok ? Cesmeye gidip aninda sakiza gecebilir miyiz? Birde haftasonu gitmeyi planliyoruz pazar gunumuz bisa gecmez demi ? Son bir soru :)) pansiyonda kalmak yerine sahilde sabahlamak istiyoruz sizce nasil olur ?? Tesekkurler....

gezdimania dedi ki...

teşekkür ederim. evet, yeşil pasaporta vize yok. sadece 15 TL yurtdışı çıkış harcı ödemek yeterli. feribotlar sabah ve akşam oluyor sadece, günde 2 defa. biletinizi direkt alıp binebiliyorsunuz. pazar günü dükkanlar kapalı oluyor ama isterseniz kordon'da keyif yaparsınız, isterseniz plajlara gidersiniz, isterseniz adanın güneyindeki köyleri gezersiniz.

sahilde sabahlama konusuna gelince, olabilir tabii ama öyle de ertesi gün çok yorgun olursunuz. bir de yabancı ülke sonuçta, emin olamadım o konuda. en iyisi pansiyonda kalmak bence ama tabii siz bilirsiniz. şimdiden iyi yolculuklar :)

Gökhan Sevinç dedi ki...

merhaba,
ada ile çok araştırma vs yaptım ama hiçbirinde sizin yazdığınız kadar içten ve güzel anlatım göremedim. 1 ay içinde gideceğim bende, bu yazı inanılmaz faydalı oldu. gidince yabancılık çekmem desem yeridir :)
umarım diğer adaları da gezme şansınız olur ve bizlerle paylaşırsınız.
teşekkürler

gezdimania dedi ki...

teşekkürler. beğenmenize sevindim. diğer adalara gitmeyi ben de çok istriyorum. şimdiden iyi yolculuklar...

cansu dedi ki...

Merhaba:) Adalarla ilgili bilgi ararken sayfanıza ulaştım ve faydalı olduğunu söylemeliyim öncelikle. Sormak istediğim bir şey var. Ben de sizin gibi çeşmeden sakıza gidip hatta oradan başka adalara da geçmeyi düşünüyorum. Fakat kapıda vize uygulamasında 15 günlük 2 girişli vize verildiği bilgisini edindim dışişleri bakanlığının sitesinde. Peki bu vizeyi aldığım taktirde sadece sakız adası için mi geçerli oluyor, 15 gün içinde bu uygulama kapsamındaki diğer adalara da gitmek için bu vize yeterli olmuyor mu? bu konuda net bir bilgi göremedim. Bilginiz varsa paylaşırsanız sevinirim... Teşekkürler

Adsız dedi ki...

arkadaşım gözlemleriniz,fikirleriniz ve anlatımınız harika,sizin gibi her gittiği yeri detaylı anlatan birileri olsa inanın hiç kimse gittiği yerde yabancılık çekmez,kıosmetse bende eylül-ekim gibi gitmeyi planlıyorum ve umarım bende dönüşümde sizin gibi anlatabilme özelliğimi kullanır ve gitme fikrinde olan arkadaşlara yardımcı olabilirim saygılar

güler ayhan dedi ki...

Gercekten guzel yazmissiniz bn cesmeliym boyle guzel bir yaziyi cesmeninde hakettgini dusunuyorum :) saygilar.

gezdimania dedi ki...

@cansu: merhaba... uygulama kapsamındaki diğer adalara da gidebilirsiniz diye düşünüyorum. çünkü çift girişli veriyorlar vizeyi ve kapsamı, sizin de dediğiniz gibi türkiye'ye yakın olan 6 ada. ama konsolosluğu arayarak daha net bir bilgi edinebilirsiniz. hatta sonrasında buraya da yazabilirseniz sevinirim! :)

gezdimania dedi ki...

@adsız: teşekkür ederim. beğenmenize sevindim. size de şimdiden iyi yolculuklar.

@güler ayhan: teşekkür ederim! :) geçen yaz çeşme rehberi yapayım demiştim ama vakit olmadı. inşallah bu yaz yapabilirim :)

nuray AKAR dedi ki...

merhaba. şu an Sakız adasındayız annem babam ve ben. kesinlikle Aegean Sea Rooms & Suites adlı oteli TAVSİYE ETMİYORUM çok kötü. burdaki tavsiye üzerine booking'den 2 gece deniz manzaralı 3 kişi kahvaltısız bu oteli 170 euro'ya aldık. Fakat oda arka taraftaydı ve denizi yandan görüyordu. arka tarafı resmen çöplük. rica ettik ama değiştirmediler. oda çamaşırhanenin yan tarafıydı ve dolayısıyla gürültülüydü. ayrıca oda temizliği yapmadılar. çöp kutusunu bile boşaltmamışlar. saç kurutma makinesi bile yok. kesinlikle gitmeyin. paranıza yazık olur. bugün karfasta Golden Sand Otele geldik. 2 gece deniz manzaralı kahvaltılı balkonlu oda fiyatı 176 euro. tertemiz. odadan deniz ve havuzu görüyoruz. Burayı tavsiye ederim. Sakıs adası merkezden 7 km uzaklıkta. plajı kunlu. merkezden 1,5 euro otobüs bileti ile 40 dk da buraya ulaşıyorsunuz. Selamlar

Cansu Gök dedi ki...

@gezdimania açıkçası ben de diğer adalara da aynı vizeyle geçilebildiğini düşünüyorum ama 2 girişli kısmı da kafamı karıştırdı. geçen sene bodrumdaki bir acenta geçilebiliyor demişti, tam emin olamadım. 2 giriş sadece 2 ada için mi onu da anlamadım :)ben öğrenebilirsem buraya da yazacağım. teşekkürler

gezdimania dedi ki...

@nuray AKAR: merhaba. bana attığınız mesajda da bahsettiğim gibi, otel sahibine şikayetinizi ilettim. benim olumlu izlenimlerim vardı. daha sonra giden tanıdıklarımdan ve tavsiyemle gidenlerden hep olumlu yorumlar geldi.ilk defa sizden geldi bu şekilde bir şikayet. eğer birkaç defa daha tekrar ederse, o durumda tavsiyemi doğal olarak kaldırabilirim. bilgi verdiğiniz için teşekkürler.

emotion dedi ki...

merhaba;

sakız adasına kendi aracımızı gotuebılıyormuyuz
ehlıyetımız gecerlı oluyor mu

ıyı çlş.

gezdimania dedi ki...

selamlar. evet kendi aracınızı götürebiliyorsunuz ama onun uzun prosedürleri var. adada araba kiralamak daha makul olur. ehliyetiniz geçerli oluyor.

Çeyiz Kız dedi ki...

merhaba, biz eşim ile sakız adasına 1 gece konaklamalı kalmak istiyoruz. Bize herşeyi dahil aşağı yukarı kaç paraya mal olur fikriniz var mı?

gezdimania dedi ki...

merhabalar. otel fiyatları 50 euro'dan başlıyor ama yaz döneminde yüksek sezon olmasından dolayı daha da artıp, 100 euro'lara kadar çıkabiliyor. tamamen nerede kalacağınıza bağlı. aynı şekilde yeme içme de öyle. ama iyi bir yerlerde yemek isterseniz, her öğün için kişi başı en az 15 euro civarı harcamanız gerekir...

SavorerVoyager dedi ki...

Ben de bir blogger olarak okumaktan çok keyif aldım, hatta gidersem hiç boşuna yazmayım dedim :) sevgiler

Adsız dedi ki...

sakıza gitmeyi planlıyordum yazınızı sonuna kadar okudum çok faydasını göreceğime inanıyorum yalnız tarih konusunda atalarımızın yaptıkları ile ilgili küçük bir bilgi paylaşmak isterim sizin baştada dediğiniz gibi devlet politikaları araya girmese iki ülke insanları arasında aslında sorun yok konuya gelince sakız adsında belirttiğiniz tarihlerde 100000 kişinin yaşama sansı yok 2013 yılında nüfusu 47000 olan bir yerde 1822 yılında 100000 olması imkansız kaldıki o tarihde izmir gibi büyük bir ilin nüfusu bile 100000 değilken dip not olarak vereyim dedim yakın zamanda ordayım 3-4 gün kalacağım bilgileriniz için teşekkür ederim

Cansu Gök dedi ki...

@gezdimania tekrar merhaba:) Daha once yazmistim vize konusunda aldigim bilgiyi paylasmak istedim. Su an cesmede acentalarla gorustum kapida vizeyi bu 6adadan birinden alip diger yunan adalarina da gecme sansimiz oluyor. 15 gunluk 2giris oldugu icin iki kere giris cikis yapilabiliyor toplam 15gun kalmak sartiyla. Fakat bildigniz gibi adalar arasinda her yere feribot gitmiyor. Rota konusunda kararsiz kaldik arkadasmla. Sakiz adasindan bir rota mi cizmek yoksa rodosa gidip gunubirlik turlara mi gitmek mantikli olur ? Bir de egebirlik mi erturk mu sizce? Cok tesekurler

Adsız dedi ki...

pasaport vize işlemlerinde hiç bir değişiklik yok sanırım?? normal pasaportumuzu alıp yine aynı sekilde schengen vizesi alıyoruz değilmi? oda bi 250 300 liraya mal olurmu ?

gezdimania dedi ki...

@SavorerVoyager: teşekkür ederim :)

@Adsız 1: selamlar. sakız adası konusunda uzman kişilere de danıştım. o dönemde adanın nüfusunun gerçekten de 100 bin civarlarında olduğunu söylediler. o dönemde sakız ticareti nedeniyle adanın çok zengin olduğunu unutmamak lazım. ama tabii ki bu demek değildir ki o kadar sayıda insan katledilmiştir. biz ölen insan sayılarını azaltırken, onlar da muhtemelen çoğaltıyorlardır.

@Cansu Gök: bilgi için teşekkürler. ama takıldığım bir konu var. sakız'dan alıp, vizenin alınabileceği 6 ada dışındaki adalara, misal santorini'ye gidilebiliyor muymuş? çeşme-sakız rotasına gelince, ben hep egebirlik'le gittim ilk gidişim hariç. daha ekonomik...

@Adsız 2: vize işlemlerinde değişiklik var. daha önce de yazmıştım. bu sene ekim ayına kadar, 35 euro karşılığında kapıda çift girişli 15 günlük vize alabiliyorsunuz.

Cansu Gök dedi ki...

@gezdimania bugun itibariyle 3gunluk sakz gezimizden donduk. bizim amacimiz da santorini gibi diger adalara gecebilmekti fakat gemi baglantilari cok sinirli. pire limanina gidip ordan istedigimiz yere bulunabiliyor ama yol cok uzun ve masrafli oluyor. yani bu vizeyle 6adadan birine giris yapmak kaydiyla diger adalara da gidilebiliyor. biz de ikinci giris hakkimizi kullanarak bodrumdan kos ve rodos yapmayi planliyoruz simdi. rodostan santoriniye sefer var gorunuyo nette ama bunlar da kesin olmayabiliyormus.acentalardan almakta fayda var.

Kamuran dedi ki...

Selam @gezdimania , yazınızı merakla okudum .
Sakız Adasını tanıyan çok iyi birisiniz. Ben ilk defa oraya Agustos sonu gibi gitmeyi planlıyorum. Ben kalacağım bölgeyi ve oteli seçmekte zorluk çekiyorum. Aradığım şehir merkezine yakın yürüyüş mesafesinde tavernalar , bar ve eğlence yeri olan, sahil de plajı güzel olan bir yer arıyorum. Benim isteklerime cevap verecek hangi bölge ve otel olabilir? En kısa zamanda Vereceğiniz bilgi için çok teşekkür eder iyi günler dilerim.

Adsız dedi ki...

Merhaba, biz de ailemle beraber 2 agustosta adaya gitmeyi planlıyoruz. Yazınızda bahsettiginiz aegean sea rooms için verdiginiz mail adresiyle iletisime geçmeye çalıştım ancak sanirim artik bu mail adresi kullanilmiyor.bu konuda yardimci olabilir misiniz

Adsız dedi ki...

Sabaha kadar açık taverna vs. gibi sabahlanacak yerler var mı? Bir de yankesici vs. durumları nasıldır

gezdimania dedi ki...

@kamuran: yazıda belirttiğim, aegean sea rooms&suits'de kalabilirsiniz.

@adsız 1: durumu öğrenip, eğer mail adresleri değiştiyse düzelteceğim.

@adsız 2: sabah kadar açık taverna duymadım ama yazıda da belirttiğim gibi kulüpler var. ada oldukça güvenli. yankesici vs gibi durumlar yok. böyle şeylerden korkmaya da gerek yok bence. siz önlem aldıktan sonra, en tehlikeli yerde bile hiçbir şey olmaz...

leila abbaszadeh dedi ki...

selam gunluk sakiz adasina gitmeyi duşunuyoruz; agstus ayında havalar orada nasil olyor peki? birde 2 kişilik gidiş dunuş bu mevsimde ne kadara mali olur? vize olayi nasil dir? kapida mi veriliyor? ve bu arada ben ıran soylu eşim turkdur, yani benim ıran pasaportum var vize olayi sorun olmaz her halde , dimi? ....tum bilgiler icin teşekkur ederim.
Leila

Adsız dedi ki...

Slm, turk operatorler konusunda guncel bilgiye ihtiyacm var. Acaba sakiz adasnda avea cekiyor mu yani turkiyedeki gbi normal sekliyle kullanabiliyormuyuz hattimizi hc yurtdisinda degilmus gbi?ozellkle son birkac ay icnde sakiz adsna gidenler yardimci olabilirse sevinirim....

Adsız dedi ki...

merhaba, dün gün boyu Sakız daydık.Memnun kaldığımız bir geziydi. Avea çekiyor (yurtdışında değilmiş gibi...) Telefonu konuşma,msj ve internet olarak aynen kullandık. İyi tatiller...

Adsız dedi ki...

teşekürler, çok sevndim... avea bir işe yarycak anlaşılan :)

gezdimania dedi ki...

@leila abbaszadeh: merhabalar. ağustos ayında hava çeşme, bodrum'daki gibi oluyor. yani oldukça sıcak. adaya çeşme'den gidiş dönüş ücreti 20 euro. kişi başı günlük 30-40 euro'ya da otel bulabilirsiniz. kapıda vize veriliyor türk vatandaşlarına. ama iranlılar için nasıl bir prosedür var hiç bilmiyorum. belki yunanistan'ın konsolosluklarından birini ararsanız, daha net yanıtlar alabilirsiniz. şimdiden iyi yolculuklar...

gezdimania dedi ki...

@adsız: sadece avea değil, turkcell ve vodafone de çekiyor. tek yapmanız gereken, yazıda da belirttiğim gibi telefonunuzun operatör seçimini manuel yapmak...

gail dedi ki...

yazınızın tarihi eski olduğu için yorumların çoğunu okumaya çalıştım. şu andaki kapıda vize uygulamasında illa ki 48 saat önce gitmek ve acenta ile basvurmak gerekiyor mu? bir bilginiz var mı bu konuda? bazı ülkelerin havaalanlarında yaptıkları gibi evrakları ve ücreti verip vize alamıyor muyuz?

Bahafin dedi ki...

Ada olunca başlıca gelir kaynağı turizmdir gibi geliyor insana. Oysaki sakız adası, sakız ağaçlarının yanı sıra denizcilik okulu ile ünlü. Adanın başlıca gelir kapısıda bu okuldan yetişme denizcilermiş. Sakız Adası'nın denizcileri dünyaca ünlüymüş.

Adsız dedi ki...

Kapıda vize alabilirsiniz, neticede acente de vize başvuru formu, fotoğraf vs. ile sizin adınıza kapı vizesine başvuruyor. Ben yine de acente aracılığıyla almanızı tavsiye ederim, gittiğinizde vizeniz hazır oluyor 2 dk da giriyorsunuz.

Adsız dedi ki...

seni bilmem ama ... biz MUSLUMAN TURKUZ. sen ayni masayi paylastin ve ayni ickiyi paylastin. ben musluman turkum bu masada oturmazdim. eeee sonuc, yunanlarla bir sey paylasamiyoruz. onlara benzemek mi lazim bir sey paylasmak icin? allah sana soracak bunlari. hic bir seyi hafife almam. ama genede senin hayatin, hursun bir yere kadar. bye.nerde goruldu yunanla dost oldugumuzu. samimi, saygili olabiliriz ama asla dost olmayiz.

Adsız dedi ki...

Adadan bu gece döndüm iki gün içinde tavsiyelerinizi de dikkate alarak oldukça fazla yer gezip keyifli bir tatil geçirdim.Emeğinize sağlık

gezdimania dedi ki...

@gail: merhabalar. bayram öncesi yine gidip geldim ben sakız'a. gördüğüm kadarıyla kapıda da veriliyor vize ama sanırım çok bekletiyorlar o şekilde. o yüzden birçok kişi 48 saat öncesinden acentalara belgeleri teslim ediyorlar. ama acentalar maalesef 35 euro vize ücretine ek olarak 15-20 euro civarında vize işlem ücreti alıyorlar...

@bahafin: evet, denizcilik sektörü gelişmi adada. sakız ağaçlarından bahsetmeye bile gerek yok zaten... :)

gezdimania dedi ki...

@adsız1: ben de aynı izlenime sahibim geçen haftaki seyahatimden sonra...

@adsız2: ben de müslüman türk'üm. ve insanları dinlerine, milletlerine göre kesinlikle ayırmam. çünkü yaradılanı severim, yaradandan ötürü... önemli olan insanlık, temiz kalplilik, iyi niyetlilik...

@adsız3: tavsiyelerimin faydalı olmasına sevindim :)

Angel dedi ki...

Önümüzdeki günlerde Sakız'a gitmeyi düşündüğümüz için bu yazı bana çok iyi geldi.Yüreğine,emeğine sağlık.Midilli,Lefkada,Mikanos,Santorini,Rodos adalarını keyifle gezmiş biri olarak halkların dostluğu konusunda kesinlikle hem fikiriz.Kafası bu dostluğu algılamayan insanlarla masayı paylaşmaktansa,kardeşliğe inanan yunan dostlarımızla kadeh tokuşturmayı yeğlerim.
Daha nice güzel seyahatler dilerim,bilgileri not aldım,teşekkürler..

gezdimania dedi ki...

teşekkür ederim. sizin yorumunuz da bana iyi geldi :)

Adsız dedi ki...

Sakız Adasına 2 kez gittim. Aracınızı sakın limandan çıktıktan sonra ilk rent a car'dan kiralamayın. (Aegaean Spirit)Sözde Budget, Sixt, National, Alemo gibi güçlü markaların bayisi. 2 kez kiraladım her ikisinde de sorun yaşadım. Türkiye'de 100 TL ya yaptıracağınız küçücük bir çamurluk tamiri için 400 Euro aldılar. Turizm polisine dahi başvurduk ama nafile... Çevredeki diğer esnaflar ve polis dahi bu kiralama şirketinden illallah etmiş durumda.

Adsız dedi ki...

Bayram tatilinde Sakız Adası'nda bir gece konaklamalı bir tatil geçirmek an bana çok iyi geldi.Ada sanıldığı kadar küçük değil bir kaç kez gidildiğinde tam anlamıyla keşfedilecek bir yer.Biz daha çok merkezde zaman geçirdik,cafe'ler,hediyelik eşya satan dükkanlar,balık restoranları hepsinden önemlisi ada halkının sıcacık yaklaşımı beklentimin çok üstündeydi.Gidip gitmemekte kararszı olanlar için kesinlikle tavsiye ederim.Arzu

Adsız dedi ki...

Biz otel olarak Aegean Sea'yi tercih ettik.Küçük bir otel... beklentiniz sadece geceyi gecirmek ise tercih edilebilir,zaten merkezde lüx otele de rastlamdık.Tek avantajı limana çok yakın olması,otel sahibi çok anlayışlı erken check in geç check out yapabiliyorsunuz.Sakız ürünleri,ouzo,reçel,likör,hediyelik eşya vs için doğru adres tesadüfen bulduğumuz BUKA.Limandan kordon boyu yükarı doğru yürürken yolun neredeyse sonuna doğru.Çok iyi Türkçe konuşan Alexandros hersorumuza bıkmadan büyük nezaketle cevap verdi:)Nöbetçi eczaneden ihtiyacımız olan ilacı bile motorla alıp getirdiler.Cafe bar olarak tecihimiz hep Remezzo oldu.Frappe'leri müthiş!Bir daha ki sefere konaklama tercihimiz sessiz sakin ve ucuz plajına hayran kaldığımızKarfas olacak.Sevgiler.Arzu

gezdimania dedi ki...

@adsız1: tavsiye için teşekkürler.

@adsız2&3(arzu): tavsiyeler için teşekkürler. ama karfas konusunda aynı fikirde değilim. adada en sevmediğim plaj orası diyebilirim :)

Adsız dedi ki...

Karfas sahilini begenmeyen arkadasim yüzünden tekrar yazma ihtiyaci hissettim...Keske neden begenmedigini de yazsaydi.Daha bilgilendirici olurdu...Ama defalarca Sakiza giden bir gezginci olarak ben yine de Karfasin guzel bir sahil oldugunu düsünüyorum.Cünkü adadaki tek kumlu plaj.Özellikle de cocuklu aileler icin tercih ediliyor.(deniz biraz SIG..20-30 metre gidiyorsunuz su hala belinizde).Zaten ada da topu topu 10 bilinen 10 da bilinmeyen (yani ana yoldan uzakta,patikalardan inilen,daha ziyade adanin yerlilerinin ugrak yeri olan )plaj var.Ve hem sahili hem de denizin ici kum olan tek plaj KARFAS.Cesme manzarasi da bonusu...=)) Adanin en iyi otelleri listesini ise soyle siralayabilirim : Lida Mary(Mesta),Medieval Castle(Mesta),Aegean Dream Hotel(Karfas),Golden Sand Hotel(Karfas),Pearl Bay Hotel(Vrontados),Avgonima All Seasons Hotel(Agonima)...

gezdimania dedi ki...

evet, adanın nadir kumlu plajlarından ama güzel değil. üstelik çok turistik. adanın diğer plajlarında deniz çok daha güzel.daha sonra ayrıca bir yazı yazacağım plajlarla ilgili :)

Adsız dedi ki...

Araba olmadan otobüsle ulaşabileceğimiz en yakın plaj olmasından dolayı Karfas'ı tercih ettik,taxi ile de makul bir fiyata ulaşılabiliyor.Evet akvaryum gibi çok muhteşem bir su değil ama mavi bayraklı ada halkının dediği gibi organize plaj :)üstelik temi z ve sakin...plajdaki cafe'lerde vakit geçirip denize girip çıkabiliyosunuz,üstekik ne yer içerseniz extra plaj için ödeme yok yani Çeşme'deki gibi her attığınız adıma para ödemeden.Diğer plajların mesafe olarak merkeze çok uzak olduğunu biliyorum toplu ulaşım ile ulaşılabilecek olanları paylaşırsanız bir dahaki sefere tercih edebiliriz.Arzu

gezdimania dedi ki...

kordonboyunun başında, kocaman yeşil tenteli, otobüs biletlerinin satıldığı ofis var. oradan birçok plaja otobüsler kalkıyor belirli saatlerde, fiyatları da çok uygun. agia foteini yakın, taşlı ama tertemiz bir plaj. orayı tavsiye edebilirim.

Adsız dedi ki...

Yeşil hat otobüslerinin ofisini diyorsunuz sanırım..Tamam bir daha ki sefere inş,teşekkür-
ler.Arzu

Adsız dedi ki...

Sakiz Adasinda yasiyan Aleksandros adinda rehber var. Adanin butun bolgelerini ve tarihini cok iyi bilen bir rehber. Turkceyi cok iyi biliyor ve cok yardimci oluyor. Eger Sakiza giderseniz o rehberi isteyin, herkes onu bilir.

Adsız dedi ki...

2,3 eylülde oradaydık.İkinci gün VASSILAKIS rent acardan XIE 7271 plakalı opel corsayı 30 Euroya kiraladık.Çeşitli üçkağıt oyunları sonucu 110 km.karşılığında 35 euroluk benzin ödedik.Başka bir arkadaşdan da önceden var olmasına karşılık tampondaki küçük çizik için 400euro tampon parası almışlar.Bu firmadan uzak kalınmasını öneririm.Zaten geçmiş yıllar gibi değil çok pahalılanmış,türk turistler gelmese memnun oluruz izlenimi veriyorlar.Oraya türk turist gitmezse aslında açlıkdan ölürler tarımları sadece sakıza dayanıyor.Selamlar

gezdimania dedi ki...

tavsiyeler için teşekkürler. evet, rent a car'larda benzer olaylar oluyormuş. o yüzden dikkatli olmak lazım. ama türk turistleri istemedikleri konusuna katılmıyorum. tam aksine çok sıcak davranıyorlar.

Adsız dedi ki...

Merhaba. Deneyimlerinizi aktardığınız için çok teşekkür ederim. Üç sorum olacak. Aegean sea hotel oda+kahvaltı şeklinde mi hizmet veriyor? Temmuz ayında Rodostaydım ve şehir merkezinde heryere taksi ile ulaşım 5 euroydu(limandan binilenler hariç, orda10 euroydu :)) sakızda taksi ücretleri nasıl? Rodosta 30 euroya Hyundai Getz kiralamıştım ve teslim ederken hiç sorun yaşamadım. Yukardaki bazı yorumlardan açıkçası biraz korktum. Sakızda tavsiye edeceğiniz bir araç kiralama firması var mı? Teşekkürler

gezdimania dedi ki...

selamlar. kahvaltı dahil diye hatırlıyorum ama sormanızda fayda var tabii. taksiye hiç binmedim sakız'da, o yüzden bir fikrim yok o konuda. ben hiç araba kiralamadım ama chios rent a car'dan motor kiralamıştım, bir sorun yaşamadım.

Eche dedi ki...

Merhaba Arkadaşlar,
Bu blogu tesadüfen buldum ve keşke sakıza gitmeden önce bulsaydım çok yararlı paylaşımlar var.
Geçen haftasonu ordaydım. Size hem denediklerimi hemde elimdeki bilgileri paylaşmak istiyorum(gerçi bir çogu yazılarınızda var )…
İlk önce ben Kyme Hotel’de kaldım bunu bir gazete yazarının tavsiyesi üzerine buldum. İzmirli Güher Hanım’la Sakızlı eşi Teodoros’un aile oteli. Güher Hanım İzmirde oldugu için eşi ilgilendi bizle çok sıcak çok misafirperver. Ayrıca rezervasyonu Türkçe bir mailla halledebiliyorsunuz. Otelde çok temiz. Biz kahvaltı dahil 2 kişi gece fiyatı 65 e kaldık check outda geç yapabiliyorsunuz. Yeride limanı c gibi düşünürseniz feribottan indiğiniz yerin karsısında diger ucda kalıyor. Göründüğü kadar uzakda değil.
Bu arada feribot biletlerine gitmeden önce bakmıştım (internetten online) eger erken alındıgı durumlarda 16 e kadar düşüyor. Ertürkle gittim ama Egebirliği öneriyorlar.
Mesta, Pyrghi ve Armolia köylerini bir turla gezme zamanım oldu çok güzel ve görülmesi gereken yerler. Turla gidildiğindede rehberden güzel ada ile ilgili bilgiler alabiliyorsunuz. Bu köylere giderken Karfas gibi bir çok yerleşim ve köylerdende geçiyorsunuz rehber iyi ise size buralarla ilgili bilgide veriyor. Bir gününüzü buna ayırmanızı tavsiye ederim. Ayrıca bu seferkinde gidemedim ama Karfas’dan sonra Megas Limionas ve Aghia Fotia plajları varmış. Birde gene güneye dogru Komi beach ve Mavra Volia önerdiler. Ayrıca haritadan bakınca Lithi (3brother’s ya da Akroyiali Rest öneriyorlar) ve Lagada (pasa’s rest.) görülmesi gereken yerler arasındaymış.
Çarşısındaki Reçelci Rena’ya ugramalı ve çarşıdaki serpme börekçiden pudra şekerli börek yenmeliymiş. Ama bu börek sahil kısmında da satılıyor ayrıca sahildeki yogurtlu dondurmayıda tatmalı. Frappe yunan adaların resmi içecegi gibi buyuzden oraya gidip bunu tatmamak olmaz.
Sahildeki delfinia (taverna diye geçsede bildiğimiz balık rest.) yemek yemiştik yemekleri güzel. Ayrıca gerçek yunan eğlencesi tavernası istiyorsanız Paraga diye bir yer var limanın başına dogru. Tahta kapılı bir yer özellikle yogun dönemlerde, haftasonları rezervasyon yaptırılmadan gidilmemeli. 20 e 6 çeşit mezeli fix menü ve sınırsız uzo veriyorlar ve oranın yerli halkıda geldiği için biz çok eğlendik, baya geç vakitlere kadarda sürüyor.
Sahilde gördüğünüz bazı bar cafeler 12den sonra club havasına geçiş yapıyor, haftasonuna denk geldiğim için sabah 7 kadarda eğlence sürüyor. Sueno en popüler yerleri sabahda akşamda gençlerin ugrak yeri. Ayrıca sabah içinde remezzo oturulacak hoş bir mekan.
Arkadaşlarımı toplayabilsem tekrardan gitmek istediğim bir yer…
Daha anlatacak detaylar çok ama zaten fazlaca yazdım umarım faydalı olur….

Eche dedi ki...

Bu arda dogrumu anladım bilmiyorum ama yukarıda tur düzenlemekle ilgili bir yazı vardı sanki... Düzenlediğiniz turlar varmı...
Diger yunan adaları, ilk olark midilli ile girit ön sıralarda bilgisi olan varmıdır...

Adsız dedi ki...

Teşekkür ederim

gezdimania dedi ki...

@eche: selamlar. ben bir yazı daha yazmayı düşünüyordum sakız adası'yla ilgili, hem plajlarını, hem de restoranları ve gece hayatını anlatan, şimdi gerek kalmadı gibi. siz oldukça detaylı anlatmışsınız :))) bahsettiğim turları henüz yapamadım ama inşallah önümüzdeki yaz istiyorum çok :)

Adsız dedi ki...

Merhaba. Çeşmede 3 gün için arabamı nereye park edebilirim? Bildiğiniz problem olmayacak bir yer var mı?

Adsız dedi ki...

Merhaba,
Gezi yazın insanı kıskandıracak cinsten olmuş. Çok teşekkürler. Güzel Blog'unu soru cevap haline dönüştürmek istemem fakat hiç bir yerde bulamadığım bir bilgi var ve yardımcı olabilirsin diye düşündüm. Yıllardır hep gitmek istediğim burnumun dibindeki sakız adasına kurbanda bayramında gideceğim. Bisikletle gidip 9 gün boyunca farklı koylarda kamp kurmayı planlıyoruz. Kamp alanları mevcut mu? Koylarda kamp yapmamızın sakıncaları olabilir mi?Resmi görevliler arıza çıkarır mı, yasak falan derler mi? Yada benim şuan aklıma gelmeyen başka sıkıntılar olabilir mi?
Şimdiden teşekkürler, yeni yazılarını bekliyoruz.

gezdimania dedi ki...

@adsız1: limanın hemen yanında bir otopark var. orası güvenli olur diye düşünüyorum...

@adsız2: maalesef benim de o konuda bir bilgim yok. kamp alanları dikkatimi çekmedi adada hiç. ama mutlaka bununla ilgili bilgi veren siteler vardır. belki lonenly planet'ın "greek islands" kitabında olabilir konuyla ilgili bilgi.

Adsız dedi ki...

ücretli bir otopark mı?

gezdimania dedi ki...

hangi otopark?

Adsız dedi ki...

Bahsettiğiniz limanın yanındaki otopark

gezdimania dedi ki...

çeşme'deki? ben daha önce hiç oraya bırakmadım ama ücretli sanırım.

Adsız dedi ki...

teşekkür ederim

Adsız dedi ki...

Selamlar ..
Kurban bayramında çocuklarla gideceğiz, tavsiye ettiğiniz otelin kahvaltısı başarılımı?
Teşekkürler
Suat

Hülya dedi ki...

Merhaba Orçun,
Kurban Bayramında arkadaşlarla Sakız' a gideceğiz 2 gece 3 günlüğüne. Direkt Sakız'da limana yakın bir otelde kalacağız, maalesef tavsiye ettiğiniz otelde yeterince oda bulamadık, bir daha ki sefere... Günübirlik turlar düzenleniyormuş, sorum şöyle: acaba "eche" ninde bahsettiği güney ada turuna katılmak mı lazım yoksa araba kiralayıp kendimiz mi gezelim? Kolay bulur muyuz köyleri? Rehberle mi gezmeli? Kalabalığız arabaya doluşmak sorun olur mu, polis fazla yok diye duymuştum, herhalde Avrupa da ki trafik kuralları pek geçerli değildir?
Bu arada verdiğiniz güzel ve faydalı bilgiler için ayrıca teşekkürler:) Yazılarınızı okudukça fotoğraflarınızı gördükçe kıskanıyor bende hep gezmek istiyorum:)

gezdimania dedi ki...

@adsız: selamlar. kahvaltısı gayet iyi bence. ama tabii sizin beklentinize de bağlı bir şey bu...

@hülya: merhaba. ben tur yerine hep kendim gezmeyi tercih ediyorum. köyleri kolayca bulabilirsiniz bence. hem kaybolsanız bile, kaybolmak da keyifli olur. arabanın kalabalığının bir sorun olacağını sanmıyorum ama belli de olmaz tabii. şimdiden iyi eğlenceler :)

Adsız dedi ki...

İyi bayramlar diliyorum. Sakızdaki en büyük market hangisidir ve nerededir? Teşekkürler

gezdimania dedi ki...

selamlar. adanın iç kesimlerine doğru büyük bir süpermarket var ama hem adını bilmiyorum, hem de nasıl tarif edeceğimi. yollar karışık biraz. :)

Adsız dedi ki...

Kendi soruma kendim cevap vereyim :)) karfas ta eurospar ve lidl var. Her iki market yanyana. Sakiz merkezden 6 euro odedigimiz taksi bizi oraya götürdü. Dönüşte hiç taksi aramadan marketin gorevlisine taksi istediğimizi söylediğimizde aynı duraktan gelen taksi 8 euroya yine merkeze bıraktı. Arabayla sahil yolundan hiç sapmadan 5 dk varabilirsiniz.
Göksenin

Elif Cal dedi ki...

Sevgili gezdimania Merhaba, Sakız la ilgili birseyler ararken rastladım blogunuza.Oncelikle 17 yıllık bir öğretmen olarak sabriniza hayran oldum;) Aynı şeyi diğer yorumları okumaya zahmet etmeden onlarca kez soran okuyucula da çok şaşırdıgimi belirtmeliyim.Iyiliginize ,bilginize sağlık Teşekkürler :)
Elif Yaman Çal Bursa

gezdimania dedi ki...

@adsız: teşekkürler bilgi için :)

@elif çal: teşekkür ederim :)

Murat Mete dedi ki...

çok güzel bir gezi rehberi olmuş. nice mutlu gezilere

Taşkın Sezik dedi ki...

Ben ve eşim yarın Sakız adasını gezmeye gitmeyi planlıyoruz. Mevsim şartlarının müsade ettiği kadarıyla gezeceğiz. Gezdimania Blogdaki açıklamalar ve yorumlar oldukça yardımcı olacak. Fikrini bu blogda yazıya dökenlere teşekkürler.

gezdimania dedi ki...

@Murat Mete: teşekkür ederim.

@Taşkın Sezik: teşekkür ederim. faydalı olmasına sevindim. şimdiden iyi yolculuklar :)

Taşkın Sezik dedi ki...

Araç kiralayıp neredeyse tüm adayı 2 günde dolaştık, kuzey kısmını Kardamila ve Neo Potamia 'dan dönerek gezdik, yollar çok virajlıydı ve biz yorulmuştuk, bu yüzden kuzey kısmını yarım bırakıp döndük. Saat ayarlaması yapmak çok önemli, Siestaya yakalandınızmı saatlerce hiç bir şey yapmadan boş boş dolaşırsınız. Karfas'da Plaka Studios da kaldık, otel temiz ve insanlar cana yakındı. Fiyatı da uygundu. Mesta çok güzeldi, tarihi mekanlarda kaybolup gidiyorsunuz. Nea Moni kilisesine giremedik, siestaya denk geldik :( ancak adada geçirdiğimiz zaman kendimizi huzurlu hissettik. Türk'üm diye herhangi bir olumsuzlukla karşılaşmadım. İnsanlar canayakın ve güleryüzlüydüler.

gezdimania dedi ki...

İzlenimleriniz için teşekkürler...

Nihan Arslan dedi ki...

Bütün gezi yazılarınızı okudum ve hayran kaldım. Sakızda biz Topakas House adlı bir pansiyonda kalmıştık çok güzeldi.Araba kiralayıp Eurospar ve Lidl marketlerin önünden geçip yaklaşık 800 metre sonra portakal ağaçlarının içinde bir pansiyon. Sahibi bayan Eleni türkçe biliyor. Bu arada italya puglia yazınız çok güzel . Yaz tatilinde oraları görmeyi çok istiyorum.Teşekkürler.Nihan Arslan

gezdimania dedi ki...

tavsiye için teşekkürler :)

Adsız dedi ki...

merhaba mayıs ayında biz de sakız adası seyahati süşünüyoruz. siesta saati sadece alışveriş dükkanları için mi geçerli, cafeler rsatoranlar açık mıdır 5 yaşımdaki küçük gezgin kızımda biziml olacak açken yanına yaklaşmamak gerek:)) teşekkürler...oay

gezdimania dedi ki...

selamlar. kafe ve restoranlar açık oluyor :) iyi yolculuklar şimdiden...

Adsız dedi ki...

merhaba, 19-20 nisan için otel de konaklamak istiyoruz. yer var mıdır?

gezdimania dedi ki...

merhaba,

otele yazdığım mail adresinden mail atarak bilgi alabilirsiniz... :)

Rauf dedi ki...

Merhabaaa! :)
Yeşil pasaport'um var ve vizeye tabii değilim.
Yazları İzmir'de olabiliyorum ve bu yaz senden edineceğim bilgilerle Sakız adasına gitmek istiyorum :)
Ben izmir merkez'de bulunuyorum ve Çeşme'ye nasıl gidebilirim ( Sakız adası feribotuna saat uyacak şekilde) hiçbir bilgim yok.
Acaba senin bilgin var mı?
Ve 18 yaşından küçüğüm acaba yeşil pasaportun yanında extra belge sunmam gerekiyor mu?

gezdimania dedi ki...

merhaba, izmir'de üçkuyular'dan çeşme'ye her sabah düzenli seferler var. çeşme sakız feribotu saat 9:00 civarı kalkıyor. o yüzden en geç 8:30 gibi çeşme limanında olmakta fayda var. onun için de saat üçkuyular'dan saat 7:00'de kalkan otobüse binmen gerekiyor. yeşil pasaport konusuna gelince, yaşının bir öneminin olmaması gerekiyor bildiğim kadarıyla. başka ekstra belge sunmana gerek olduğunu düşünmüyorum. şimdiden iyi yolculuklar :)

gezdimania dedi ki...

ÖNEMLİ NOT: Bundan sonra yazılarıma yepyeni internet sitem www.nereyekacsak.com 'da devam edeceğim. :) Mevcut yazıların hepsini yeni siteme de taşındım. Dolayısıyla bundan sonra Sakız Adası yazımla ilgili yorum ve sorularınızı aşağıdaki adrese yapmanızı rica ederim:

http://www.nereyekacsak.com/sakiz-adasi/

Eylül Özkıvanç dedi ki...

merhaba yazınızı okudum havalar da ısınmışken bir an önce sakız adasına gitmek istiyorum. Ancak çeşmeden feribot fiyatları yaklaşık ne kadardır bir bilginiz var mı şu an?

gezdimania dedi ki...

@eylül özkıvanç: yukarıda yazmıştım, yorumları lütfen yeni sitemde yapalım :) teşekkürler...

http://www.nereyekacsak.com/sakiz-adasi/

Yorum Gönder