22 Kasım 2011 Salı

72 Saatte Üsküp, Makedonya


Üsküp yazımı artık yepyeni internet sitem NEREYE KAÇSAK?'ta okuyabilirsiniz:


http://www.nereyekacsak.com/uskup-makedonya/
Aklımda yine hiç yokken İzmir’den bir arkadaşımla Ekim başında Perşembe öğleden sonra gidip Pazar dönmek üzere 3 günlüğüne Makedonya’nın başkenti Üsküp’e gittim. Aklımda hiç yokken dedim ama aslında Balkanlar’ı her zaman merak etmişimdir. Türkiye gibi kültürlerin kesişme noktası olmasından mı, Goran Bregoviç sayesinde çok sevdiğim Balkan müziklerinden mi yoksa doğası veya Osmanlı’dan kalma birçok mirasa sahip olmasından mı bilmiyorum ama aklımda her zaman eski Yugoslavya’dan bağımsızlığını kazanmış birkaç ülkeyi kapsayan bir Balkan turu yapmak vardı. Hatta 2006 yılında Lonely Planet’ın “Western Balkans" (Batı Balkanlar) kitabını bile almıştım niyetlenip.

Ama bu planlar tamamen aklımdan çıkmışken, Pegasus’un Ağustos’ta İstanbul ve İzmir’den Üsküp’e uçuşlara başlaması ve Üsküp uçuşlarında kampanya yapması üzerine hemen biletimi aldım. Tabii yine birkaç arkadaşıma da haber verdim, “ben biletimi alıyorum, katılmak isterseniz siz de alın” diye. Ama nedense bizde bir Batı Avrupa düşkünlüğü var. Avrupa için arayınca birçok kişi gelmek isterken Ortadoğu, Balkanlar ya da Kafkaslar’a nedense kimse ilgi göstermiyor. İzmir’den bir kız arkadaşım katıldı sadece.

Giriş kısmını çok fazla uzatmadan, yine fotoğraflar üzerinden seyahatimizi anlatmaya başlamak istiyorum! :) Hazır Goran Bregoviç’i anmışken, ünlü Sırp yönetmen Emir Kusturica’nın 1988 yapımı Çingeneler Zamanı adlı filminde Goran tarafından düzenlemesi yapılmış, Balkanlar’daki Roman azınlığın halk şarkısı olan Ederlezi’den bahsetmemek olmaz. Yazımı Ederlezi eşliğinde okursanız daha çok keyif alabilirsiniz: http://fizy.com/#s/1c0pk4.
Burası Üsküp Büyük İskender Havaalanı. İstanbul ve İzmir’den uçuş 1 saat civarı sürüyor. Yani oldukça yakın. Zaten yol boyunca da kendimi yurtdışına çıkıyormuşum gibi hissedemedim hiç. Havaalanındaki pasaport memuru da Makedonyalı bir Türk çıkınca ve oraya özgü aksanıyla “İj için mi yoksa turistik mi gelmijsen?” diye sorunca tam oldu! :) Havaalanının Eylül 2011’de açılan yeni terminali bir Türk firması olan TAV tarafından yapılmış. Yirmi yıl boyunca da TAV işletecekmiş. Bu sayede havaalanına inince, uçaktan Makedonya bayrağı ile birlikte Türk bayrağını da gördüğünüzde benim gibi kendi kendinize gururlanabilirsiniz.

Bu arada havaalanından merkeze maalesef toplu ulaşım mümkün değil. Tek yol taksi. Havaalanı taksileri 25 € istiyor merkeze götürmek için ama ben havaalanına yeni yolcu bırakan bir taksiye yöneldim ve anlaşıp sadece 10 €’ya gittim otele. O yüzden size tavsiyem, çok aceleniz yoksa, benim gibi yapın. İzmir’den benden 1 gün sorna gelen arkadaşıma da aynı tavsiyede bulunmuştum ama pazarlık yapamadığı için bırakın 25 €’yu, 30 € diyen ilk taksiye atlamış! :)


Şehre akşamüstü vardığım için, hemen otele yerleştim (otelle ilgili bilgileri en sonda vereceğim), turistik olmayan kısa bir gezintiye çıktım ve dakika bir gol bir, resimde görmüş olduğunuz bu okul binasıyla karşılaştım. Yine kendimi Türkiye’de hissettim. Malum böyle mimari estetikten yoksun okullar sadece bizde var. Bahçesinde top oynayan çocuklardan bahsetmiyorum bile. Tek eksik ise Atatürk büstüydü. Şehirle ilgili ilk izlenimim ise Üsküp’ün genel olarak insana bir huzur vermesi oldu, eskinin huzurlu havasını. Çocukluğumun, yani 80’ler ve 90’ların Türkiye’sini anımsatan bir havası var. Gittiğinizde daha iyi anlarsınız muhtemelen anlatmak istediğim hissiyatı.Şehir ve insanlar modern, gayet Avrupalılar. Çok sayıda komunist dönem yapısı ve Yugo marka arabalar bulunmasına rağmen, Budapeşte veya Sofya’ya kıyasla, komünist dönemin izleri o kadar da hissedilmiyor.

Ben biraz şanslı bir adamım sanırım. Kısa gezintiden sonra Makedon arkadaşım Viktor’u aradım ve kaldığım otele çok yakın olan şehrin en merkezi yeri Makedonija Meydanı’nda, Vino-Skop adında bir şarap festivali olduğunu öğrendim. Dolayısıyla akşam Viktor ile arkadaşlarına katıldım. Şanslıyım dedim çünkü sadece çeşit çeşit Makedon şaraplarını tatmakla kalmadım, farklı sanatçılardan canlı Balkan müzikleri dinleyip resimde de görebileceğiniz bizim danslara çok benzeyen halk danslarını da izleyebildim.

Festival acayip kalabalıktı. Makedonya’nın toplam nüfusu 2 milyon, şehrin nüfusu da sadece 500 bin ama insanlar hep sokaklarda. Çok hoşuma gitti bu durum. Türkiye’de 500 bin kişilik bir şehirde, böyle bir festivalde, bu kadar genci bir arada toplamak pek mümkün olmazdı heralde. Hatta belki böyle bir festivali yapmak da pek mümkün olmazdı. Bu kadar çok genç olunca ben de resimde gördüğünüz gibi yeni arkadaşlar edindim ve Cumartesi günü yapılacak olan kalabalık bir ev partisine davet edildim! :)

Ertesi gün İzmir’den arkadaşım da gelince, Makedonija Meydanı’ndan başlayarak şehri gezmeye başladık. Resimde gördüğünüz 22 metre yüksekliğindeki görkemli anıt, havaalanı gibi Eylül 2011’de resmi açılışı yapılan, Makadonya Kralı Büyük İskender’in heykeli. Ama Yunanistan, Büyük İskender’in Helen kökenli olduğunu gerekçe göstererek Makedonya’nın yaptığının Yunan tarihini çalmak olduğunu iddia ederek bu konuda Makedonya’yı uyardığı için resmi adı Büyük İskender değil de “Atlı Savaşçı”ymış.

Türkiye’de birçok insan bilmiyor ancak Yunanistan’la Makedonya arasında, ülkenin ismiyle ilgili de bir sıkıntı var. Malum “Makedonya”, Bulgaristan ve Yunanistan topraklarını da kapsayan coğrafi alanın ve aynı zamanda Yunanistan’da, Selanik’in de dahil olduğu bölgenin resmi adı. Bu yüzden Yunanistan, “Makedonya” ve “Makedon” kelimeleriyle olan tarihi bağlarını ve 1991’de bağımsızlığını kazanan bu küçük ülkenin kendi topraklarına göz koyabileceğini gerekçe gösterip Makedonya Cumhuriyeti adına karşı çıkıyor. Bu sebeple 1995 yılından beri Makedonya, BM ve birçok ülke tarafından resmi olarak “Eski Yugoslav Cumhuriyeti Makedonya” adıyla tanınıyor.


Makedonija Meydanı’na heykeli tek dikilen kişi Büyük İskender değil. Birinci Bulgar İmparatorluğu’nun Makedonya doğumlu hükümdarı Çar Samuil’in resimde gördüğünüz heykeli de Büyük İskender Anıtı’nın hemen arkasında bulunuyor. Çar Samuil, Bulgaristan’da milli kahraman olarak görülürken, Makedonya’da ise etnik Makedon olarak kabul ediliyor.

Bu arada şunu belirtmekte de fayda var. Bulgarca ve Makedonca, Türkçe ve Azerice’den birbirine çok daha yakın iki dil ve her ikisi de Kiril alfabesini kullanıyor. Bu iki ülkenin arasındaki başka bir anlaşmazlık ise, her iki ülkenin de, Yunan alfabesinden esinlenerek Kiril alfabesini oluşturan Kiril ve Metodius kardeşleri sahiplenmeleri ve her yere heykellerini dikmeleri. Halbuki birçok tarihçiye göre bu kardeşler Selanik doğumlulu Bizanslı Yunanlılar...


Bu da meydanın Vardar Nehri tarafında bulunan Gotse Delçev’in heykeli. Yine hem Bulgarlar, hem de Makedonlar sahip çıkıyor kendisine. Hatta Bulgaristan’da aynı isimde bir şehir bile var. Tam paralelinde de Dame Gruev’in heykeli bulunuyor. Ortak özellikleri ise, Osmanlı yönetimine karşı ilk organize ayaklanmaları başlatan liderlerden olmaları. Bu kadar çok heykeli neden dikiyorlar diye sorabilirsiniz. Ülke 1991 yılında bağımsızlığını kazandığı için, 20 yıllık çok genç bir ülke ve diğer eski Yugoslav ülkelerine göre milli bilinç daha az. Bu yüzden hükümet, milli öğeleri vurgulayarak ve her yere dikilen, bu heykelin yanında da gördüğünüz Makedonya bakraklarını kullanarak Makedonyalılık bilincini artırmaya çalışıyormuş.

Bu heykellerin dikilmesinin tek sebebi milli bilinç oluşturmak da değil. Hükümetin “Üsküp 2014” adında bir projesi var ve bu proje ile şehri daha turistik bir hale getirmeye çalışıyor. Ayrıca 1963 yılındaki büyük depremde yıkılmadan önce şehrin simgesi olan birçok neo-klasik binayı da yeniden inşa ediyor. Misal, resimde görülen, Makedonija Meydanı ile şehrin Türk mahallesi olan Čaršija’yı (okunuşu Çarşiya) birleştiren tarihi Taşköprü’nün hemen yanında bulunan, Makedonya Anayasa Mahkemesi binası (bizim otelin de hemen karşısı).Bence çok güzel bir proje. Şehri daha ilginç hale getirmiş. Turistler şimdiden Türk mahallesi dışındaki yerlere de ilgi göstermeye başlamış ve 2011’in ilk 7 ayında, 2010’un aynı dönemine göre Üsküp’e gelen turist sayısında %25 artış olmuş. Ancak halkın bir kısmı benimle aynı fikirde değil. Bu proje için 100 milyon $ bütçe ayrılmış fakat daha da fazlasının harcandığı iddia ediliyor. Makedonya’da işşizlik oranı %30’la Avrupa’nın en yükseği. Bu paranın başka şeylere harcanması gerektiğini söylüyor bu karşı çıkanlar. Ama bence sonuçlarını görmeye başlayınca fikirlerini değiştirecekler. 2-3 yıl sonra Üsküp’ün çok daha güzel ve turistik bir şehir olacağını tahmin ediyorum.

Ve işte Makedonija Meydanı ile tarihi Türk mahallesi Čaršija’yı birleştiren, Üsküp’ün simgesi olan Taşköprü. Vardar Ovası türküsüne ilham kaynağı olan Vardar Nehri’nin iki yakasını birleştiren 214 metre uzunluğundaki bu köprü, Fatih Sultan Mehmet tarafından 1451 ila 1469 yılları arasında yaptırılmış. Köprünün üzerinden geçerken yine gurur duymadık değil! :)

Köprüden hemen devam edince Čaršija’ya çıkılıyor. Bizim İzmir Kemeraltı’na çok benziyor. Zaten herkes de Türkçe konuşuyor. Bu arada, Makedonya nüfusunun %65’i Makedon, %25’i Arnavut, %4’ü Türk, geri kalanı da farklı etnik gruplara ait. Yani toplam sadece 80.000 Türk var. Türk mahallesinde Türkçe konuşanların çoğu da Arnavut zaten, ya da Türk turistler! Čaršija, adı üstünde bir çarşı. Osmanlı’dan kalma, İstanbul dışında Balkanlar’daki en büyük çarşıymış. Bir başka özelliği de her sokağın satılan ürüne göre ayakkabıcılar sokağı, kuyumcular sokağı, kıyafetçiler sokağı diye ayrılmasıymış ki hala o şekilde benim gözlemlediğim kadarıyla.

Biz Čaršija’nın sadece çarşı kısmıyla ilgilenmeyip, yukarılara doğru, turistlerin pek gezinmediği sokaklara çıktık. Sokaklar çok güzel ve bu sokaklarda küçük, şirin kafeler var. Size de kaybolmanızı tavsiye ederim! :) Osmanlı mahallesinde dolaşıp kendimizi memlekette hissetmeye başlamışken, 17. yüzyılda inşa edilmiş olan Sveti Spas Kilisesi’ne denk geldik.

Osmanlı egemenliğinde, kiliselerin boyunun camilerden yüksek olması yasaklandığı için, bu kilisenin bir kısmı yer altında inşa edilmiş. Makedonya bölgesi, 14. yüzyılın sonlarından 1912 yılına kadar, yani 500 yıldan fazla Osmanlı egemenliği altında kalmış. Osmanlı egemenliği altında yaşamış bütün Balkan halkları arasında, günümüzde Türkler’e en pozitif yaklaşan Hıristiyan halk sanırım Makedonlar.

Daha yukarılara çıkınca da, Makedonija Meydanı’ndan da görülebilen Üsküp Kalesi’ne ulaşılıyor. Makedoncası, Skopsko Kale ya da kısaca Kale. “Kale”, Türkçe’den aldıkları birçok kelimeden sadece biri. Bu arada, kalede gördüğünüz Makedonya bayrağı, kırmızı zemin üzerine, sarı güneş figüründen oluşuyor ki bu da Büyük İskender’in babası Makedonyalı Filip’in mezar taşından esinlenilerek oluşturulmuş. Bence üç şeritten oluşan çirkin Avrupa bayraklarına kıyasla çok güzel bir bayrak ama yine milliyetçi damarım tuttu, en güzel bayrak bizim bayrağımız demeden edemeyeceğim!

Bu da kalenin hemen yanından, Türk mahallesine doğru manzara. Arka plandaki dağlar olsun, renkler olsun, minare olsun çok hoşuma gitti ve yine kendimi bir an Türkiye’de hissettim! Bu arada Türkiye’nin etkileri sadece havaalanı ya da Osmanlı’dan kalma tarihi eserlerle sınırlı değil. Her yerde Türk ürünleri satılıyor. Şehrin ilk alışveriş merkezi Ramstore, Migros Türk’e ait. Birçok yerde Türk bankalarının şubeleri var. Ayrıca birçok reklam panosu ve raketlerde Halkbank ve Pegasus’un reklamları var. Bir de Ortadoğu’da olduğu gibi Türk dizileri Makedonya’da ve Balkanlar’ın geri kalanında da çok popüler, özellikle de Binbir Gece. Kiminle tanışsam, ilk bahsettikleri konu Binbir Gece, Onur ve Şehrazat oldu. Bence Türkiye’nin son dönemde bulunduğu bölgede bu kadar popüler olmasında dış politikamızdan ziyade dizilerin payı kesinlikle daha büyük. Diziler çok iyi birer propoganda aracı ve ülkemizin ve kültürümüzün daha iyi tanınması için çok büyük fırsat. Bu yüzden Türk dizilerini küçümseyen insanları hiç anlamıyorum.

Bir önceki resimde minaresi görünen bu caminin adı Mustafa Paşa Camii. 1492 yılında, Yavuz Sultan Selim’in veziri Mustafa Paşa tarafından yaptırılmış çok güzel bir cami. Girip dualarımızı da ettik! :)

Caminin aşağısındaki sokaklarda kaybolarak yürüken bunun gibi ahşap evlere dek geldik. Çok bir özelliği yok belki ama ahşap binalara bayılırım ben. Üstelik böyle camına bir caminin minaresi ikili olarak yansıyınca da güzel bir kare oluştu!

Aşağılara doğru yürümeye devam ettiğimizde çarşının merkezinde bu defa da, başka bir Osmanlı eseri olan, ancak hangi yılda inşa edildiği bilinmeyen Murat Paşa Camii çıktı karşımıza. Dikkatinizi çekerim, arka planda Üsküp’ün eteklerine kurulduğu Vodno Dağı’nı ve üzerindeki 66 metre uzunluğundaki Milenyum Hacı’nı görebilirsiniz. Üsküp’de de tıpkı Beyrut gibi iki dinin sembollerini bir arada görmek mümkün! :)

Murat Paşa Camii’nin hemen yanında ise 15. yüzyılda inşa edilmiş olan Çifte Hamam bulunuyor. Üsküp’teki hamamlar ya müzeye ya da sanat galerisine dönüştürülmüş. Çifte Hamam da Modern Sanat Galerisi olmuş. Giriş ücreti 50 dinar, yani 1 €’dan bile az ama içerisi bomboş, görecek hiç birşey yok. O yüzden pek tavsiye etmem. Vardar Nehri’nin diğer tarafında, eski tren istasyonu binasında da Üsküp Müzesi var. Ona da girdik ama yine görmeye değer pek birşey yoktu.

Eski şehir merkezinde çok gezinince haliyle yorulduk ve Taşköprü’yü geçerek Makedonija Meydanı’na bakan kafelerden birine oturup Makedonya’nın en ünlü birası olan Skopsko markalı biralarımızı yudumladık. Meydana bakan kafe ve barlarda, bira içmek ise sadece 100 dinar, yani 4 TL civarı. Daha önce de bahsettiğim gibi, az nüfusuna rağmen, şehir çok hareketli, herkes sokaklarda. O yüzden bir yandan dinlenip, sohbet ederken, bir yandan da gelen geçen Makedonlar’ı gözlemleyip bizim yaptığımız gibi kendinizce sosyal tespitlerde bulunabilir, bol bol geyik yapabilirsiniz!

Resimde 10’luk, 50’lik, 100’lük ve 1000’lik Makedon dinarının ön ve arka yüzlerini görebilirsiniz. En büyüğü, yani 1000 dinar, yaklaşık 17 € vaya 41 TL’ye eşit. Üsküp’ün bir başka meşhur yönü kumarhaneleri. Biz de gelmişken gitmeden olmaz deyip, akşam yemeğimizi yedikten sonra Makedonija Meydanı’nın yakınında bulunan Admiral Casino’ya gittik. Gittik ama size kesinlikle tavsiye etmem. Özellikle de kendinizi kontrol edemeyen biriyseniz. Ben kontrollü biri olmama rağmen, başta kazanmış olduğum, resimde gördüğünüz paraları, ertesi gün havaalanına gitmeden önce son bir kez kumarhaneye uğrayınca kaybettim. O yüzden dediğimi yapın, yaptığımı yapmayın! :) "Kumar parasından hayır gelmez hem" diyerek buradan sosyal mesajımı da vermiş olayım!

Casino dönüşü, Makedonija Meydanı’ndaki şarap festivaline de tekrar uğradık. Gördüğünüz gibi yine çok kalabalıktı. Bu arada belirtmekte de fayda var, Makedonlar çok sıcakkanlı insanlar, biraz sohbet edince hemen kaynaşıyorlar. Resimde arka planda başka bir heykeli, 482 yılında Üsküp yakınlarında bir köyde dünyaya gelip 565 yılında İstanbul’da hayatını kaybeden Bizans imparatoru Jüstinyen’i görebilirsiniz.

Ertesi gün uyandığımızda sürprizle karşılaştık. Hava bir anda buz gibi ve yağmurlu olmuştu. Ama biz yine de Üsküp’ün yanıbaşındaki Vodno Dağı’na çıkma fikrimizden vazgeçmedik. 1066 metre yüksekliğindeki Vodno’ya çıkmak için önce taksiyle Milenyum Hacı Teleferiği’ne gitmeniz gerekiyor. Taksicinin anlaması için Makedonca “Žičnica Mileniumski Krst" diyebilirsiniz. Taksi ücreti merkezden 240 dinar tutuyor.

Sonra da kişi başı 100 dinar ödeyerek fotoğrafta gördüğünüz teleferiğe biniyorsunuz. Biz malum yanlış zamanda gittik, hava felaket sisliydi, manzarayı filan da göremedik ama buz gibi havada, dağdaki sobası yanan kafeteryaya girip, çayımızı yudumlamak da ayrı keyifliydi. Ben sisli havaları çok severim zaten.

Bu da, sisten pek görünmesede, 66 metre uzunluğuyla dünyanın en büyük hacı olan Milenyum Hacı, yani Mileniumski Krst.

Dönüşte, çiseleyen yağmura rağmen, manzara çok hoşumuza gittiği için, canımız yürümek istedi ve şehre girdikten hemen sonra taksiden indik. Resimde, tipik bir Üsküp sokağını görebilirsiniz: 2-3 katlı şirin binalar, düzgün yollar, alçak kaldırımlar ve komünist dönemden kalma Yugo markalı arabalar...

Burası ise Makedonija Meydanı’na çıkan yaya caddelerinden birisi. Oldukça bakımlı ve çevre düzenlemesi de gayet başarılı.

Bu da aynı cadde üzerinde dikili olan, altında “Makedon Halk Dansı” yazan bir heykel. Makedon halk dansyımış, külahıma anlatsınlar... :)

Gelelim Makedon kızlarına. Gördüğünüz üzere biraz uzun boylular! Şaka bir yana, Makedon kızları genel olarak oldukça güzel ve fitler. Ayrıca canayakınlar. Bu arada, bu da Makedonija Meydanı’nda bulunan heykellerden biri. Şehirde bunlar gibi birçok heykel var. Bizde olsa kesin taşlardı millet mini etekliler diye, ya da Başbakan ucube bulup kaldırtırdı!

Yağmur çamur demeden gezmeye devam ettik. Tekrar Vardar Nehri’nin karşı kıyısına, eski Osmanlı mahallesine geçtik, hediyelik eşya alışverişlerimizi yaptık. Bir de çarşının en sonundaki bit pazarına uğradık ama boşu boşuna o kadar yol gitmişiz. Hiçbir özelliği yok. Gitmenizi tavsiye etmem. Hani Avrupalı turistler olsak enteresan gelebilir ama biz Türkler için herhangi bir sokak pazarından farkı yok. Yorulup üşüyünce de fotoğrafta gördüğünüz tarihi Üsküp Bezisteni’ndeki kafelerden birine oturduk ve sizler için notlarımı aldım! :)

Akşam otele gidip üstlerimizi değiştirdikten sonra da Makedon arkadaşım Viktor’la buluşup, Papu adında geleneksel bir Mekedon lokantasına gittik. Aslında Papu’ya değil, canlı Balkan müziği de çalınan Ezerce adında başka bir restorana gidecektik ama yer yokmuş. O yüzden gidemedik. Resimde gördüğünüz ana yemekler, salata ve ev yapımı şarap için bu şık restoranda kişi başı sadece 400 dinar, yani 17 TL civarı bir para ödedik. Türkiye’de aynı kalitede bir mekanda en az 40-50 TL ödenirdi sanırım. Makedonya’da yemek içmek çok ucuz gerçekten. Peki neleri meşhur Makedonya’nın? Makedon böreğini mutlaka denemelisiniz. Onun dışında Türk mahallesindeki restoranlarda Makedon köftesi yemelisiniz. Benim favorim ise kesinlikle, benzeri Bulgaristan’da da bulunan şopska salatası. Küçük küçük doğranıp zeytinyağı ile karıştırılmış domates ve salatalığın üzerine serpilmiş incecik rendeli beyaz peynirden oluşan bu salata en çok yediğim şey oldu Üsküp’te. Bizim çoban salatasına çok benzemesine rağmen, artık oranın ürünlerinin lezzetinden mi bilmiyorum, acayip lezzetli birşey. Sadece domatesi, salatalığı değil, peyniri, yumurtası, eti de çok lezzetli Makedonya’nın. Bizimki gibi fabrikasyon ya da hormonlu değil sanırım gıda ürünleri.

Yemekten sonra ise, şehrin biraz dışında bulunan güzel bir mahalledeki, Makedonya’nın 2011 Avrupa Basketbol Şampiyonası’nda yarı finale kalan milli basketbol takımındaki oyunculardan bazılarının da katıldığı kalabalık ve çılgın bir ev partisine gittik ama tabii burada partiyle ilgili detayları paylaşmayacağım! :) Geç saatlerde de Üsküp’ün en meşhur gece kulüplerinden olan, resimde gördüğünüz Club 69’a geçtik. Küçücük, sakin ve huzurlu şehir Üsküp’ün bu hareketli gece hayatı beni gerçekten şaşırttı. Bütün mekanlar tıklım tıklım dolu. Yaşamayı seven bir millet. Türkiye’de Anadolu’da maalesef Üsküp’ten çok daha büyük şehirler olmasına rağmen, gece hayatı neredeyse hiç yok. Üç büyük şehir dışında sadece Eskişehir’de hayat var. Club 69, Makedonija Meydanı’nın hemen yanında bulunuyor. Onun dışındaki popüler gece kulüpleri ise Midnight, Paradizo, Havana ve Marakana.

Gece geç saatte yattığımız için, ertesi gün geç saatte uyandık, otelimizde kahvaltı yapıp, son bir kez casinoya uğrayıp, havaalanına geçtik, yine tabii pazarlık yapıp çok uygun bir fiyata! :) Resimde İstanbul’a uçtuğumuz Pegasus uçağını ve arka planda Vodno Dağı’nı görebilirsiniz. Bu arada, başta bahsetmedim ama yine çok ucuza aldık biletlerimizi. Ben İstanbul’dan gidiş dönüş vergiler dahil 155 TL’ye, İzmir’den gelen arkadaşım ise 180 TL’ye aldı. Bu arada, Pegasus’un başlattığı uçuşlar sayesinde, birçok Makedonya göçmeni yaşlı vatandaşımız da doğdukları toprakları görmeye gelmişler. Bol bol sohbet ettik onlarla da. Yüzlerindeki mutluluk ifadesini görmeliydiniz.

Peki Üsküp’te nerede kaldık? Makedonija Meydanı’na yürüyerek sadece 1-2 dakika uzaklıkta, Vardar Nehri’nin hemen yanında bulunan, altında da aynı isimde popüler bir kafe bulunan Anja Otel’de. Kişi başı kahvaltı dahil 29 € ödedik ki kahvaltısı gerçekten çok iyi. Otelin yeri zaten mükemmel. Odaları da oldukça temiz ancak biraz küçük. Ama her zaman dediğim gibi, böyle kısa haftasonu gezilerinde, otele sadece yatmadan yatmaya gidiliyor. O yüzden odanın küçük olması çok da önemli değil. Öğrenci ve maceracı arkadaşlar için hostel seçeneklerini de araştırdım ve tavsiye edeceğim Hostel-Hostel adındaki hostel’ı da bizzat gidip gördüm. Adı pek yaratıcı değil ama özellikle bahçesi ve tasarımı oldukça enteresan ve keyifli. Başka gezginlerle tanışmak için de çok ideal bir yer. Gecelik ücretler işe kişi başı 8 €’dan başlıyor.

Üsküp’teki 3 günüm işte böyle geçti. Üsküp’e gelirken bu kadar eğleneceğimizi düşünmemiştik ama şarap festivalinden tutun da ev partilerine, hareketli gece hayatına kadar çeşitli aktivitelere denk geldik ve beklediğimizden çok daha keyifli vakit geçirdik. Üsküp’te tanışıp konuştuğumuz birçok kişi, bir dahaki gelişimizde, ülkenin en batısında, Arnavutluk sınırındaki Ohri Gölü’nün kıyısında kurulu olan Ohri, ya da Makedoncasıyla Ohrid şehrini görmemizi tavsite etti. Göl manzarası, bölgeye özgü, bizim Safranbolu’dakine benzer evleri ve tarihi mimari eserleriyle Üsküp’ten daha güzel olduğunu söyledikleri turistik bu şehre ben de bahar ya da yaz aylarında mutlaka gitmek istiyorum, sizlere de tavsiye ediyorum ve Türk Sanat Müziği’nin efsanevi ismi Müzeyyen Senar’ın Vardar Ovası parçaşıyla sizlere bir yazıda daha veda ederek kendisine acil şifalar diliyorum...
Paylaş

118 yorum:

Adsız dedi ki...

teşekkürler, bu hafta gidiceğim gezi için faydalı bilgiler okudum.
Hakan Nayır

Carpe Diem dedi ki...

iyi yolculuklar şimdiden :)

makedon dedi ki...

Güzel bir gezi olmuş başkentimiz üsküp'e keşke oraya kadar gitmişken bizim köylerimize'de geçiverseydin neresi'mi makedonyanın doğusunda yunanistana sınır doyran kasabasının türk köyleri 100%100 türk köyleri dağların içinde doğayla başbaşa yaşanacak güzel saf tertemiz köylerimiz
benim köyüm sevendikli köyü şu an bomboş bir köy herkes göç etmiş türkiyeye kalanlar oralardaki yakın köylere memleketime gidip görenlere selamlar sevgiler..Ramazan Çalışkan.

Carpe Diem dedi ki...

aslında köylere gitmeyi çok istiyordum, hatta türk mahallesindeki esnafa da sordum yakında türk köyleri var mı diye, ama arnavutlarmış, biz bilmiyoruz filan dediler. bir dahakine kesin gideceğim ama... :)

sinan dedi ki...

merhabalar bizd ocak ayı icerisinde sizin gibi bir gezi yapacagız. internet üzerinden otel fiyatlarına baktıgımda cok pahalı ama sizin yazdıgınız otel fiyatları cok iyi. ne yapmamız gerekiyor sizce ?

Carpe Diem dedi ki...

çok düşünmeye gerek yok o zaman. "anja hotel" yazısının üstüne tıklayıp rezervasyonunuzu yaptırın! ;)

sinan dedi ki...

tamam da ddigin otel fiyatlarını net uzerınden ıncelermısın fiyatlar senın yazdıgın gıbı degıl ama

Carpe Diem dedi ki...

ocak ayı için baktım şimdi, daha bile ucuz hatta, iki kişilik oda fiyatı 39 euro, yani kişi başı 20 euro bile değil... belki siz toplam fiyatla karıştırmış olabilirsiniz. gün sayısına ve daha sonra 2'ye bölerseniz kişi başı gecelik fiyatı hesaplamış olursunuz.

Adsız dedi ki...

merhaba yazınız için teşekkürler.bizde ocak ayı içinde gidiceğiz üsküpe 3 günlük inşallah iyi geçer.booking.com dan anja otel için rez.yaptırsak sorun olmaz değilmi?birde 3 gün içinde ohriyede gitme şansımız varmı birde orda bir kayak merkezi varmış?mavrovo diye zamanımız yetmezmi ?yani üsküp bize yeterli olurmu sadece?

Şahin Pehlivan dedi ki...

Benim bu yaz Düşündüğüm Projemi hayata geçirmişssin Öncelikle seni tebrik ediyorum ancak biraz daha bilgi alıp oraya gidip detaylı inceleme yapabilirdin. Benım encok Merak ettigim Osmanlının oradaki mimari yapisinin % kaçı korunuyor % kaçı asimile edilmiş durumda. ayrıca verdigin % istatistikleri biraz daha fazla sanırsam mesela %4 türk degil oradaki bir çok arnavut sandıgın ınsanlarda Türk

Adsız dedi ki...

cok cok guzel yazilar resimler sizi kutluyorum.iyiki uskubumuzw gelmssiniz.tsk edrm

Carpe Diem dedi ki...

selamlar. nüfusla ilgili yazdıklarım resmi bilgiler. esnafla da konuştum ama biraz çekingenler. az da olsa türkçe konuşabiliyorlar ama arnavut olduklarını söylüyorlar. ben onların yalancısıyım. mimari olarak da türk mahallesinde gayet iyi korunmuş durumda.

Adsız dedi ki...

MERHABA BENDE YILBAŞI İÇİN GİTMEYİ DÜŞÜNÜYORUM..VEEE İYİKİDE BU KARARI VERMİŞİM :))YAZINIZI GÖRÜNCEDE ÇOK MANTIKLI BİRŞEY YAPTIĞIMA KARAR VERDİM:)
BENİM TEK KORKUM PASAPORT KONTROLÜNDE SORUN YAŞARMIYIM SİZ YAŞADINIZ MI ACABA ?

Carpe Diem dedi ki...

dönüş biletinin çıktısını da yanınızda taşıdığınız sürece hiçbir sorun çıkmıyor. hatta çoğu zaman onu bile sormuyorlar.

Adsız dedi ki...

merhaba arkadaşım ben mart ayında gitmeyi düşünüyorum acaba oteli burdanmı ayırtsam yoksa oraya gittiğimdemi otelle konuşşsam.teşekkür ederim.

Carpe Diem dedi ki...

bence şimdiden yer ayırtmakta fayda var. gitmekten vazgeçerseniz iptal edebiliyorsunuz.

Adsız dedi ki...

ben yaklaşık 6 yıldır gitmeye çalıştım ancak bi türlü gidemedim..ancak bu pegasus un sefer başlatması ile birlikte bi fırsat doğdu.. ve biletimi aldım..nisan 10 artık gidiyorum..ve yaklaşık 2 yıldır üsküp ile ilgili ara ara bilgi edinmeye çaliştım onca site ve formları okudum ama hakkını yemiyorum ve abartmadan tek kelime sana helal..bu kadar kapsamlı bi bilgiyi başka bir yerde bulamazdım ki bulamadımda..bu anı ve bilgi paylaşımından ötürü çok çoook teşekkür ederim..

Adsız dedi ki...

bu ara da pasaport ve uçak biletim elimde başka her hangi bi evrak vs. veya konsolosluğa felan uğramalımıyım..?

Carpe Diem dedi ki...

teşekkür ederim. başka bir evrap gerekmiyor. sadece elinde dönüş biletinin olması yeterli. iyi yolculuklar şimdiden. :) dönüşte de izlenimlerinizi beklerim...

Adsız dedi ki...

Selam Carpe Diem Sana özel bir kaç soru sormak istiyorum makedonya ile ilgili ismim Akın Gaziantep'te Elektrik-Elektronik Mühendisi olarak görev yapıyorum Aslen Muğla'lıyım. . Telefon numaram 0 535 617 07 07 bu gönderdigim mesajı ilk aldığın anda telime çağrı bırakırsan inan çok mutlu olurum.Çünki sana sormak istedigim önemli bir kaç soru var. . .Umarım yanlış anlamazsın iyigeceler arkadaşım AKIN!!!

Adsız dedi ki...

veya çağrı bırakmak istemezsen Facebook hesabımdan da bana ulaşbilirsin asklarin_efendisi27@hotmail.com AKIN

Carpe Diem dedi ki...

merhaba.bildiğim her şeyi bu yazıda anlattım zaten ama yine de sorularınızı buradan sorabilirsiniz. böylelikle cevaplardan herkes faydalanmış olur...

Adsız dedi ki...

eyvallah arkadaşım gidelim bakalım biz de dedik güzel bilgi aldık teşekkür ederiz.
biri 4 diğeri 1,5 iki çocuk ve eşim ile birlikte gidiyorum, çocuk faaliyetleri vb gözüne ilişti mi yine aynı oteli önerir misin çocuklarla da ?
araba kirala diyorlar arabasız gezmiş gibisin çocuklarla araçla gezmek daha iyi olur mu?(başlangıç taksi yerine araçla başla araçla bitir gibi)
ben de bregoviche hayranlıktan sempatizanım dinleme yeri alternatiflerine bakıyorum yine önerin olur mu?
1 hafta kalalım dedik sakince gezince araç da kiralayarak köylerin dışında gezme yerleri olur mu etrafta yine pasaportsuz gidilebilecek başka ülke şehir nereler olabilir.

BEKIR

Carpe Diem dedi ki...

çocuklarla gidilecekse pek önermem benim kaldığım oteli çünkü odaları küçük biraz. çocuklar için de ayrıca aktiviteler vs olduğunu pek sanmam.

biz arabasız gezdik ama hiç gerek de duymadık. ama tabii şehir dışına, köylere filan gidilecekse, araba kiralamak en güzeli olur. ben gidemedim ama siz ohri ve matka kanyonu'na da gidin mutlaka.

makedonya dışında avrupa'da vizesiz olarak hırvatistan, sırbistan, bosna hersek gibi ülkelere gidebiliyoruz sadece. bi de onu da avrupa'dan sayarsak gürcistan'a.... :)

Ban iz Turske dedi ki...

Ya azizim! Hani gitmişken diyorum, kızları da bir görsek:) Coğrafya, tarihi güzellikler tamam da yetmez ki! O ev partilerine nasıl girilir?!.. O arkadaşın Viktor muydu neydi, bize de rehberlik yapabilir mi ne dersin?
Blok'daki gezi izlenimin seyyah yazarlara taş çıkartacak cinsten. Adeta tura katılmaya gerek yok dedirtiyor. Selam!

Carpe Diem dedi ki...

selam. ben tarihi, coğrafi özelliklerini, gezilecek, görülecek yerlerini anlattım. gerisi artık size kalmış...

Murat Arslan dedi ki...

Çok teşekkürler bu güzel yazı için. Üsküp yakın zamanda gitmek istediğim yerlerden biri, verdiğin bilgiler eminim çok yararlı olacak. Osmanlı'nın balkanlara verdiği önemi oraları gezince daha iyi anlıyor insan. Ben de geçen ay Belgrad, Saraybosna, Mostar, Dubrovnik gezisi yaptım bir arkadaşımla. Balkan coğrafyasını görmek çok güzeldi. Bosna savaşı ile ilgili acı izler hala çok taze, çok üzüldüm o güzel insanların bunları yaşamasına. Gitmediysen buralara da gitmeni öneririm.Tekrar teşekkür ederim, emeğine sağlık.

Carpe Diem dedi ki...

inşallah... çok gitmek istiyorum balkanlar'ın geri kalanına da...

erol dedi ki...

merhabalar,tam benim istediğim gibi bir gezi yapmışsın herşeyi de çok güzel anlatmışsın, bilgilerin gayet yeterli...çok faydalı bilgiler de var, ben de kısmetse önce üsküp....sonra balkanlar turu inşallah...tşk

Carpe Diem dedi ki...

teşekkür ederim, beğenmenize sevindim. şimdiden iyi yolculuklar...

Adsız dedi ki...

meraba. bence sosyal aktivitelerini biraz daha açarsan sevinirim benim gibi herkez merak ediyoe ortaı nasıl sağladın coğrafi kültürel anlatmışsın teşekkürler ama ortamlara nasıl gireriz yabancı dil yok zorlanırmıyım. teşekkürler cevapların için çok iyisin... sedat kara adana...

Carpe Diem dedi ki...

selamlar. yabancı dil tabii ki gerekli. sosyal ortamlara girmek de sizin iletişim becerilerinize kalmış artık...

Adsız dedi ki...

Selam....

Arkadas her yeri gezip görmüssün iyi güzel ;)
de Insan Konya ya gitmez mi ?
Ne derler Gez Konyayi Gör Dünyayi ;)
veya Ne olursan ol yinede gel ..
yani sen bosa gidip gezmissin Konya ya gitmen lazimdi... :) Saka bi yana güzel anlatmissin

sahsim adina izmir, Karadeniz ve Nevsehir e gitmek cok istiyorum ....

anyonaseyo dedi ki...

selamlar. konya'yı da gördüm tabii ki ama çok uzun zaman oldu. 2005'yi sanırım, mevlana'dan meram'a her yerini gezmiştim. çok da beğenmiştim. çatalhöyük'e bile gitmiştim. inşallah en kısa zamanda tekrar gitmek istiyorum...

Adsız dedi ki...

Yazılarını zevkle okuyorum.Rahat televizyona program yapabilirsin . Şarkı olarak "Mavrovadan aldım sümbül", "Vardar Ovası" veya "Maya dağından kalkan kazlar" seçilebilirmş :)) Çarşıda tavsiyem "kebapçe" (uzun köfteler) + Skopsko birası. Daha sert birşeyler isteyenlere şopska salata ve "lozova rakiya" (bizim boğma rakı dediğimiz) kombinasyonunu tavsiye ederim. Ohri (Ohrid) ve Kalkandelen (Tetovo)mutlaka görümeli. Son olarak birkaç uyarı ; Güvenlik biraz zayıf, dilenci ve yan kesicilere dikkat edin,tenha sokaklardan uzak durun.

anyonaseyo dedi ki...

Teşekkür ederim. İnşallah bir gün o da olur! :) Tavsiyeler için de teşekkürler...

Adsız dedi ki...

NRG
merhaba zevkle okudum. kısmet olur ise ben üsküpten ev almayı düşünüyorum 6 ay türkiyede 6 ay makedonyada klamk istiyorum. ön bir araştırma yapmak istiyorum öncesinde. makedonya gitme sansın oldu bir çok kez akrabalar eş dostlar oralarda makedonyanına adı geçince içim kaynıyor:) çok güzel ve sakin bir ülke.

anyonaseyo dedi ki...

merhabalar. bence de oldukça sakın ve huzurlu bir ülke. şimdiden hayırlı olsun o zaman eviniz :)

Cüneyt Türksen dedi ki...

çok başarılı bir seyahat yazısı. teşekkür etmek şart oldu. kalemine/klavyene bereket!

anyonaseyo dedi ki...

teşekkür ederim. beğenmenize sevindim...

Adsız dedi ki...

Merhabalar, bende Üsküp'e gitmek istiyorum fakat orası hakkında pek fazla bir bilgim yok anlattıklarınıza göre benimde düşündüğüm gibi harika bir yer...
Ama bir konuda bilginiz var mı onu soracağım üniversitelerine hiç baktınız mı ya da bir bilginiz var mı ?
Şimdiden teşekkürler. :)

anyonaseyo dedi ki...

merhabalar. maalesed hiç bir fikrim yok üniversiteleri hakkında...

Adsız dedi ki...

Yinede teşekkürler. :)

Adsız dedi ki...

merhaba arkadaşlar
ben uskupten dun döndüm. fazla bir beklentim olmadığı için sadece 2 gece konaklama ayarlamıştım. ancak şu an daha cok kalmadığıma pişman oldum. gece hayatı inanılmaz hareketli.Oralı bir Türk arkadaş sayesinde bütün gece mekanlarını gezdim.Club Havana , Club Paradiso vs.Sayısız ülkeye gittim ama bu kadar güzel kızı bir arada görmediğimi itiraf etmek istiyorum. şişman ve balık eti seven arkadaşlar hayal kırıklığına ugrayabilir ,çünkü yaşlılar dışında kilolu bayan görme şansımız yok :) Türkleri çok seviyorlar ve sempati ile yaklasıyorlar.Ezel,Askı memnu , Muhtesem yuzyıl vs gibi onlarca Türk dizisi TV lerde oynuyor ve tüm Makedonları ekrana kitliyor.Kenan İmirzalıoğlu ,Burak Özcivit ve Kıvanc Tatlıtug cılgınlığı had safhada. demem o ki her Türk genci gidip Skopje yi bir seferlik te olsa görmeli:) bir de Makedonca içinde cok Turkçe kelime kullanıyorlar , haydi , şişe, şapka , mermer, gurbet,kale vs. vs.

anyonaseyo dedi ki...

merhabalar. izlenimler için teşekkürler.

ayse nur kurt dedi ki...

1 hafta sonra gidiyorum ve gerçekten şimdiden heyecanım 2 katına çıktı. Bilgiler çok güzel ve açıklayıcı. Yazılarının devamını dilerim. Teşekkürler :)

anyonaseyo dedi ki...

merhaba. beğenmene sevindim. şimdiden iyi yolculuklar... :)

Adsız dedi ki...

Daha Önce Bosnayıda gezmiştim. ikisi bana yakın geldi. aslın gerçeği söylemek gerekirse bildiğin Bursa hemen hemen balkanlardaki tüm yerler Bursa'ya benziyor. Hareketliliği Eskişehir gibi küçük hareketli. Sanki kominizim mimariye faydadan çok zarar vermiş gibi algıladım. Tabi Türkiye parçaları oluşu güvenlik zafiyetlerini ve işsizlik gibi gerçekleri biraz gözümüzde sansürlüyor.

gezi keyifli olmuş tabi yazıyada yansımış :)

anyonaseyo dedi ki...

teşekkür ederim. ben de balkanlar'daki şehirleri, bursa, eskişehir gibi anadolu şehirlerine benzetiyorum aslında biraz...

Adsız dedi ki...

Merhaba,

Bu güzel gezinizi bizlere sunduğunuz ve paylaştığınız için teşekkürlerimi sunuyorum. Kısmetse bi iki hafta içinde bende o yerlerden geçeceğin yazdıklarınız bana ışık olucak.

Oğuz A.

anyonaseyo dedi ki...

teşekkür ederim. size de iyi yolculuklar şimdiden...

Adsız dedi ki...

ekim sonu için makedonya ya nedersin gidilirmi

Adsız dedi ki...

selam carpe diem
kurban bayramında havalar orda nasıl bilemiyoruz gidipte odalarda tıkılmak ve gezememmek sislere takılmak olası mı:)ne tavsiye edersin ilğine bilğine sağlık

anyonaseyo dedi ki...

selam. ben ekim ortasında gitmiştim, hava fena değildi, sadece 1 gün yağmur yağmıştı. sanırım ekim sonu da aynı olur... bence her koşulda gidilir :))

serkan cangül dedi ki...

selam carpe diem aralık ayında eşimle üsküp e gitmeyi planlıyoruz ve senin yazını okudum ayrıca kaldığın otelde okadar pahalı değil.sana sormak istedğim yurtdışına ilk defa çıkacacağımdan ne gibi tavsiyelerde bulunabilirsin .önce turlarla gitmeyi düşündüm ama istediğim tarihte bulunmuyor.şimdiden teşekkürler ..serkan cangül

arzu demir dedi ki...

herşey harika bende bosnaya gidicem yakın bi zamanda tavsiyelerini bekliyorum

anyonaseyo dedi ki...

@serkan: kaldığım oteli tavsiye ederim. hem yer olarak çok iyi, hem de fiyatı uygun. ben turları pek tavsiye etmiyorum. gereksiz yere pahalı oluyorlar. ilk defa çıkışınızla ilgili tavsiyem de, olumsuz bir şey düşünmemeniz, tamamen gezip görmeye odaklanmanız olabilir. öyle olunca, her şey yolunda gidiyor zaten... :)

@arzu: bosna'ya henüz gitmediğim için maalesef tavsiye veremiyorum... :(

Uğur dedi ki...

Merhaba Hiç Niyetim yokken Resim ve Tanıtımına İstinaden Kesinlikle Yazın Gideceğim...

anyonaseyo dedi ki...

sevindim buna. şimdiden iyi yolculuklar...

Adsız dedi ki...

merhaba biz pasaport başvurusunu yapıyoruz bu hafta içi sanırım 1 haftaya kadar elimizde olur uçak biletinide aldıktan sonra makedonya için yapmamız gereken birşey var mı acaba? bir de seyahat sigortası isteniyor mu?

anyonaseyo dedi ki...

merhabalar. başka bir evrak gerekmiyor ama dönüş biletinizin çıktısını da yanında bulundurun. sorabiliyorlar çünkü. seyahat sigortası zorunluluğu yok ama bence yaptırmanızda fayda var. en fazla 10-15 euro zaten ücreti. iyi yolculuklar...

yolcu dedi ki...

paylasim icin tesekkurler,
Izine gelip giderken defalarca Makedon yadan gectim.Gectigimiz yaz Uskup u gezmek icin epeyce gezi notlari okudum.Uskup un icerisine bir aksam vaktine yakin girdik,Mustafa pasa camioinde bir namaz kilip carsiya dogru gidelim dedik.Yol arkadsininbirisinin cocugu rahatsizlandi,birininde arabasi arizalandi derken bu yilda Uskubu gezemedim.Sizlerin yazilarini okuyunca sanki gezmis gibi oluyor tekrar oralari gezmek hevesi artiyor.Gecen yil Saray Bosna da iki gece kaldik ,gezdik sonra Mostara gectik oradan Adriyatikin kiyisindan Belgrad adogru yol aldik ,Bosna Hersek i tavsiye ederim.SELAMLAR

anyonaseyo dedi ki...

merhabalar. beğenmenize sevindim. balkanlar'ın geri kalanına ben de gitmek istiyorum en kısa zamanda. teşekkür ederim tavsiyeler için...

harun celal dedi ki...

merhabalar ben pastacıyım ve üskübe yerleşmeyi düşünüyorum ama iş hayatı işle ilgili bilgilere nerden ulaşabileceğimi bilemedim :)oralarda pastane sktörü ile ilgili birileri varmı acaba :) yazınız için teşekkürler .

Adsız dedi ki...

Merhaba ben Mehmet. Doğma büyüme üsküplüyüm. Sormak istediğiniz birşey varsa buyrun.

anyonaseyo dedi ki...

@harun celal: merhabalar. maalesef pek bir bilgim yok o konuda...

@adsız: teşekkürler :)

Vesile dedi ki...

İzlenimlerinizi aktarma zahmetine katlandığınız için teşekkür ederim!Yazınızın tamamını ve yorumlarında büyük bir kısmını okudum! Sormak istediğim konuyla ilgili net bir cevap bulamadım. Sadece Türkçe ve Arapça 3-4 günlük bir gezi için yeterli gelir mi? Özel şeylerin peşinde değilim. Casino v.b ile işim olmaz inşaallah. İsteğim ülkenin havasını teneffüs etmek, genel anlamda da tarihi ve turistik yerleri gezmek!Cevabınız için teşekkür ederim...

anyonaseyo dedi ki...

merhabalar. beğenmenize sevindim. arapça'yı bilmem ama türkçe konuşan insanlar var. 3-4 günde işinizi görecektir diye düşünüyorum. ama tabii denk gelmek gerekiyor türkçe bilenlere, ya da türk mahallesinde gezinmek gerekiyor. bir sorun yaşamazsınız bence...

Vesile dedi ki...

Teşekkürler...

Adsız dedi ki...

Merhsba.
Benim ailem de makefonya göçmeni.
İnsallah mayis haziran gibi üsküp e gidicem. Siz hangi zamanı tavsiye edersiniz.

anyonaseyo dedi ki...

merhabalar. seyahat için en güzel zamanlar genelde bahar ayları olur! :) nisan-mayıs gibi gidebilirsiniz bence.

Adsız dedi ki...

Merhaba, 3-7 Mart 4 gece 5 günlük bir gezi plaladım.Biletler ve otel rezervasyonlarım tamam. Üsküp,Manastır,Kalkandelen ve ohri'yi gezmek istiyorum. Şehirler arası otobüs, dolmuş veya tren ulaşımı hakkında bilginiz var mı? VeyaYorumculardan bilen var mı?

anyonaseyo dedi ki...

merhabalar. benim detaylı bir bilgim yok ancak oradayken, belki türk köylerine gideriz diye sormuştuk. otogarın yerini tarif etmişlerdi. otogardan sanırım birçok yere otobüsler kalkıyor. ancak trenler hakkında hiçbir bilgim yok...

Adsız dedi ki...

öyle güzel yazmışsın ki vay be dedim 3 yıldır burdayım böyle yazamazdım helal olsun :) makedonya küçük bir yer olmasına ragmen gezilecek okadar çok yer var ki :) hele benim gibi doğa aşıgıysanız tamam. bu arada buraya kadar gelmişken keşke matkaya da gideydin. otobüsle 30 denara gidiyor 40 dakika yada taksi 400 denara 10 dakikada götürüyor ve üsküpün en güzel yerlerinden birisidir. böyle temiz bir hava başka yerde bulunmaz. gitmeyi düşünen herkese öneririm. bu arada son yorum için de ekleme yapayım taksiye avtobuska derseniz otogara giderseniz orda bütün şehirlere otobüs var bilet satışında ingilizce biliyorlar. tekrar teşekkür ederim bitirmek istiyorum. iyi gezmeleer :)

Adsız dedi ki...

ayrıca eklemek isterim biletler hakkında üsküpten ohriye biletler 500denar oda 8.5 euro civarında oluyor. yaklaşık 190 km fakat yol çok çok virajlı oldugu için 3 saat falan sürüyor. manastıra ohriden geçebilirsin dönüştede kalkandelene ugrarsınız ve üskübe dönebilirsiniz. yada pazarlık yeteginiz varsa taksiyle gidebilirsiniz ama sıkı pazarlık yapmanız lazım yarı yarıya düşürürler fiyatları :) umarım yardımcı olabilmişimdir. şimdiden iyi tatiller.

Ada Aras dedi ki...

iki gün yeter gibi gelmişti Üsküp için ama yazılanları okuyunca vazmıgeçsem dyorum?ben de sizin gibi kampanyalı biletleri kaçırmadan hem izinde almama gerek kalmadan haftasonu planı yapmıştım. cumartesi ilk uçak pazar son uçuş şeklinde.yeterli olur mu ?

anyonaseyo dedi ki...

@adsız: teşekkür ederim. beğenmenize sevindimç. matka'ya da gitmek istedik ama vakit olmadı. bir dahaki sefere inşallah. verdiğiniz bilgiler için de teşekkürler. bir dahaki gidişimde benim, benim olmasa da yazıyı okuyan diğer kişilerin mutlaka işine yarayacaktır.

@ada aras: bence en ideali cuma-pazar uçuşları. ama biletinizi aldıysanız, artık yapacak bir şey yok. zaten küçük bir yer olduğu için, 2 günde de oldukça fazla yer görebilirsiniz. şimdiden iyi yolculuklar...

Adsız dedi ki...

genç arkadaşım teşekkürler... çok keyifle okudum sanki ben de gördüm :) yiğenimi üniversite için üsküpe götüreceğim ve ekonomik olarak endişelerim vardı... senin gezin beni aydınlattı . yüreğinle çooook uzun ve sağlıklı yaşa tüm dünyayı gör ... yanında aşkın da olsun genç arkadaşım . sağlıcakla kal

anyonaseyo dedi ki...

teşekkür ederim güzel dilekleriniz için. ben de size keyifli yolculuklar dilerim...

Adsız dedi ki...

Merhaba,
15.01.2013'de Şehirler arası ulaşımı için soruma gerekli bilgiyi veren herkese çook teşekkürler.
R.Demircioğlu

Adsız dedi ki...

İnsan Üsküp'de dolaşınca Yahya Kemal'in hatıralarıyla dolar gibi oluyor selam okuyanlara
Kemal Solak

anyonaseyo dedi ki...

yahya kemal'i daha önce okumadığım için bilemiyorum. ama üsküplü olduğunu biliyorum. okumak lazım...

Adsız dedi ki...

merhabalar parabirimi makedonya dinarı ve euro dediniz ordanmı aldınız yoksa türkiyedenmi bizde 4 kişi haziranda gitmek istiyoruz bize sorularımıza cevap vererek yardımda bulunursanız çok seviniriz, şimdiden teşekkür ederiz

anyonaseyo dedi ki...

merhabalar. para birimi sadece dinar. biz yanımızda euro götürüp, orada dinara çevirdik. türkiye'de makedon dinarı bulmak çok zor olabilir. şimdiden iyi yolculuklar dilerim...

Adsız dedi ki...

teşekkürler anyonaseyo, sanırım gidene kadar başını çok ağrıtıcam :)

Adsız dedi ki...

pardon 7 günlük bir gezi düşünüyoruz tahmininizce aşşağı yukarı ne kadar tutar yanımızda ne kadar götürmeliyiz para olarak sizin kaldığınız yerde kalmayı düşünüyoruz

ttboy dedi ki...

anyonaseyo bir sorum olacak. şuan elimde pasaportum var ve Üsküp de 5 günlük bir tatil planlıyorum. pasaport ve uçak bileti (gidiş-dönüş) dışında herhangi bir belge lazım olur mu? saglık sigortası, banka hesap cüzdanı, otel rezarvasyonunu ? teşekkürler.

anyonaseyo dedi ki...

başka bir şeye yerek yok. ama sağlık sigortası yaptırmanızda fayda var gideceğiniz gün kadar. otel rezervasyonunuzun çıktısını da yanınıza alırsanız iyi olur... şimdiden iyi yolculuklar...

ttboy dedi ki...

peki hangi firmanın saglık sigortasını tavsiye edersiniz ?

anyonaseyo dedi ki...

hiç farketmez. zaten çok ucuz. en fazla 15-20 TL verirsiniz. bankalardan bile yaptırabilirsiniz. hatta uçuş puanı veren bazı kredi kartlarının kendiliğinden seyahat sigortası oluyor. bankanıza sorabilirsiniz öncelikle.

Nihal Kaya dedi ki...

ohridi size tavsiye etmisler :) aslinda uskupteyken keske matkaya da gitseydiniz orasida cok guzel hep soyluyorlar gerci ben cok yakin olmama ragmen hala hic firsatim olmadi... ohride gittinizmi bilmiyorum ama giderseniz mutlaka sveti nauma gidin ohriye yakin cok guzel manzaraya sahip googledan arastirip biraz bilgi edinebilirsiniz ayrica kalkandelende de gezilecek cok yer var ordada neredeyse yasayanlari turkler ve arnavutlar olusturuyor 30 dakika uzak mesafede bulunan gostivar da oyle:) son olarak da bitola yani manastira gitmelisiniz uskube kiyasen cok sakin ama hos bir sehir :)) bol boll geziler diliyorum

gezdimania dedi ki...

merhabalar. teşekkür ederim tavsiyeler için. :)) tekrar gidecek olursam, mutlaka dikkate alacağım. manastır'a da mutlaka gitmek istiyorum zaten.

Adsız dedi ki...

16 Haziranda oğlum halk oyunları festivali için Ohrid'e gidecek. Tabi bende gideceğim hiç fikrim yoktu. Yazdıklarınız faydalı oldu. teşekkürler

gezdimania dedi ki...

selamlar. faydalı olmasına sevindim. gitmenize 1 hafta kaldı sanırım. şimdiden iyi yolculuklar...

Adsız dedi ki...

yazında anlattıgın clup 69 gibi mekanların fiyatları nasıl misal 1 bira ne kadar yada 1 bardak votka ne kadar civarı?

Ozgur Emek dedi ki...

Ben 10 senedir bu memlekette yasiyor ve calisiyorum, yazin da gezen birine gore cok cok basarili iyi analiz etmissin memleketi. Geleceklere ic kisimlari siddetle tavsiye ederim. Tetova, Gostivar, Struga ve Ohrid Turk veya Arnavutlarla karismis nufus barindirir. Misafiri cok severler. Dogu da kalmis Trakyamiza benzeyen Turk koyler de mevcut. Yoruk gormek isteyen gelebilir, ama bunlar yerlesik artik. Calikli koyunde 6 mayis civari hidrellez senlikleri var, Turkiye ve civarindan gelen gurescilerle beraber senlikler organize ediliyor. Doyran diye yakin bir sehirde de balik yemeyi ihmal etmeyin. Benim tavsiyem Krap sazan gibi bir balik ama harika yapiyorlar

gezdimania dedi ki...

@adsız: gideli uzun zamadan olduğu için maalesef hiç hatırlamıyorum fiyatları...

@Ozgur Emek: teşekkür ederim. beğenmenize sevindi. tavsiyeler için de teşekkürler...

ece deveci dedi ki...

sizce üniversite Makedonya da okunulabilir mi?

gezdimania dedi ki...

merhaba. makedonya'nın eğitim sistemiyle ilgili çok bir bilgim yok maalesef... o yüzden ne desem yalan olur...

Rıdvan tekin dedi ki...

gercekten çok güzel yerler bende gitmek istiyorum askere gidiyorum bu ağustosta bitirip döndüğümde ise oraya gidip orda yaşamak istiyorum bu mümkünmü acaba pasaport yada vize veya herhangi baska biesey gerekiyormu uçağa atlayıp gidip orda bi işe girip evimi tutup yaşamaya baslayabilirmiyim ?

Okan GÖK dedi ki...

bende üsküpe gitmeyi düşünüyorm üniversite için bayapı bir araştırdm sizin yazınzada rastladm ellerne sağlık yalnz bir takım sorularm var ece devecinin dediği gibi değilde yani eğitim sistemi bir yana ülke şehir ve üniversite arasında güzel bir bağlantı kurablrmsnz sizce koca 4 yıl bir türk için yurtdışında okumak için yani nasl bir yer yeter mi doyururmu

gezdimania dedi ki...

@Rıdvan: şimdiden hayırlı teskereler. pasaport tabii ki gerekiyor. sadece kıbrıs ve gürcistan'a pasaportsuz gitme anlaşmamız var. ama vizeye gerek yok. üsküp'te yaşama konusuna gelince, o şekilde pek mümkün değil. turist olarak gidebilirsiniz ama yaşamak için, öncelikle makedonya konsoloslukları aracılığıyla çalışma izni almanız gerekiyor.

@Okan GÖK: makedonya'nın eğitim sistemi hakkında çok bir bilgim yok. ama olsa bile, bir yerde yaşamak çok göreceli bir kavram. üsküp güzel ve huzurlu bir şehir, sosyal hayatı da iyi küçük olmasına rağmen. ama konu orada yaşamak olunca, ne yorum yaparsam olmaz. tamamen sizin yaşam tercihlerinizle ilgili. bana keyifli gelen şey, size gelmeyebilir...

Nejat Neeno dedi ki...

Guzel bir gezi yapmissiniz sizi tebrik ediyorum karadag a da gitmenizi tavsiye ederim orasida inanilmaz bir yer

gezdimania dedi ki...

teşekkür ederim. ben de çok istiyorum karadağ'a gitmek...

serkans dedi ki...

Selamlar yazı için teşekkükerler cok yararlı oldu ben ekim ayinda gidicem 4 günlüğüne o toprak larda doğan anne ve babamla Türkiye geldikten sonra hic gidememisler benim sorum ben orada arac kiralamak istiyorum bicok yere uğramak istiyorum netten bi sirket buldum rentacar fiyat uygun geldi sence arac kiralamak mantiklimi şimdiden teşekkür Serkan öztürk

gezdimania dedi ki...

selamlar. ben araç kiralamadığım için ne desem yalan olur ama ben gittiğimde, bizim otelde kalan, sizin gibi annesini doğduğu topraklara getiren bir bey vardı, onlar araba kiralayıp gezdiklerini söylemişlerdi, memnun görünüyorlardı...

serkans dedi ki...

Cevap için teşekkürler

Deniz Bacaksız dedi ki...

hocam orada kalan cok ögrenci var mı acaba üsküpte üniversite okumak istiyorum ama ormtamı nasıl gidipte bosluga düsmeyelim bilgilendirirseniz seviniri

gezdimania dedi ki...

selamlar. türk öğrenci ne kadar vardır bilmiyorum ama makedon öğrenci çok, sosyal hayatı oldukça hareketli...

Bay Geveze dedi ki...

Selamlar;

Yazını okudum.İnanılmaz beğendim.Okurken resmen oradaydım.Bir şeyler okuma alışkanlığı olmayan bir insana paragraflarca yazını okutabildiğin için gururlanabilirsin.
Aile olarak da baba tarafım Babaanem ve Dedem doğma büyüme üsküp'lüdür.Aslında yarı makedonyalı sayılırız.Gidip Yarı makedonya yarı Türkiye karışık şu tatlı ülkeyi görelim bakalım.
Pansion Bianko Anja hotel'den Double oda 5 gece 2 kişilik 330.00 TL yani 160 $ ya da 120 Euro gibi bir fiyata buldum.Gayet iyi gibi geldi bana.Yorumlara da baktım.Booking'den insanlar güzel şeyler yazmış.Anja Hotel'in pansion hali galiba bu da.Odalar gayet hoştu.Ayın 10'un da gidiyorum 5 gece kalıcam.Zamanında amerika'dan tanışmış olduğum makedonyalı bir arkadaşım orada o zaten oralı olduğu için.Her yeri gezdireceğini umuyorum.

Yazın için tekrar teşekkürler.Carpe diem.

Çağatay Çalışkan
İzmir

gezdimania dedi ki...

selamlar. beğenmene sevindim. şimdiden iyi yolculuklar :)

Adsız dedi ki...

Ucuz bir memleket ama hesabinizi iyi yapin yemekler iyi pork domuz etide var tercihinizse dikkat etmesenizde olur ohri cok guzel kalip gezin uskupte guzel

Adsız dedi ki...

Ilkokullar ile ilgili bilginiz var mi biz oraya yerlesmeyi dusunuyoruz oglum 2 ye gidiyor ozel okul vs var mi

gezdimania dedi ki...

@adsız1: izlenimleriniz için teşekkürler.

@adsız2: maalesef bir bilgim yok o konuda.

ayser sadi dedi ki...

merhabalar cok guzel bir sayfa tebrik ederim bircok kisiye yaranabilir bilgiler var ben makedonyada OHRID te yasiyorum ve merkezinde pansiyonlar kirlaiyorus cok uygun fiyata olan pansiyonlarimiz hakkinda https://www.facebook.com/groups/OHRIDPANSIYON/ sayfasinda gorebilirsiniz.bilgi ve rezervasyonlar icin ayser_oh@hotmail.com ve 00389(0)75806199 ve facebooktan ulasabilirsiniz.herkezi bekliyorus

gezdimania dedi ki...

tavsiye için teşekkürler...

Adsız dedi ki...

4 gun oldu uskupteyim burda ogrenciyim bahsi gecen yerlerin isimlerini dahi tam bilmiyordum sayende ogrendim.:) yazini cok begendim emegine saglik..

gezdimania dedi ki...

rica ederim :)

Yorum Gönder